Sözde ihracat yapıyoruz!
Sezonda tanesi 8 TL’ye satılan saman balyasının 17 TL’ye kadar yükselmesi nedeniyle üretici sıkıntı çekerken, Ayşekadın Tren İstasyonu’na getirilen saman yüklü vagonlar şaşkınlık yarattı. Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ‘Kamuoyunda Gündeme Gelen Asılsız İddialar ve Gerçekler' kitapçığında ülkenin saman üretiminde kendine yeter durumda olduğu kaydedilirken öte yandan ithal edilen tonlarca saman nakledilmek üzere kamyonlara yüklendi.
Yayın Tarihi: 14 Şubat 2020, Cuma 07:00
Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl sadece 150 kilo saman ithal ettiklerini ve Türkiye’nin 2019 yılı itibariyle saman ihracatçısı konumuna yükseldiği açıklamaları hafızalarda yerini korurken, Ayşekadın Tren İstasyonu’na getirilen saman yüklü vagonlar, üreticilerin tepkisini çekti. Bakanlığın açıklamalarına ters düşen bir durum söz konusuyken, ithal edilen tonlarca saman nakledilmek üzere kamyonlara yüklendi.

İthal saman gerçeği!

Bazı çiftçiler, hayvanları olmadığı için yazın tarladan bağlattığı saman balyalarını, kış aylarında satmak için çırpınırken, Ayşekadın Tren İstasyonu’na getirilen saman yüklü vagonlar saman üretimindeki sıkıntıları doğruladı.

Önceki yıl da benzer bir tablo yaşayan üretici saman krizi yaşarken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın saman üretiminde ülkenin kendisine yeter bir durumda olduğu açıklamaları ise kafa karıştırdı. Bakanlık, geçtiğimiz yıl saman ithalatı başta olmak üzere gündeme gelen iddialara yanıt vermek adına ‘Kamuoyunda Gündeme Gelen Asılsız İddialar ve Gerçekler' kitapçığı basmıştı. Söz konusu kitapçıkta Bakanlık, 2019 yılında sadece 150 kilo saman ithal edildiğine dikkat çekmişti.

Kitapçıkta ülkenin saman üretiminin yıllık 25 Milyon ton olduğu, hayvancılıkta ise 15 milyon ton saman tüketildiği belirtildi. Geri kalan miktarın ise kâğıt endüstrisi, mantar yetiştiriciliği ve hayvan altlığı olarak kullanıldığına dikkat çekilen kitapçıkta, "2019 yılı itibari ile ithal ettiğimiz saman sadece 0,15 ton olup toplam üretimimiz yanında kıyaslanamayacak kadar küçük bir miktardır" denildi.

Ülkenin 2019 yılı itibariyle saman ihracatçısı konumunda olduğu ve yıl içinde 7 bin 370 ton saman ihraç edildiği ifade edildi. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrü dedeyi polisler evine bıraktı
Selimiye'de 'canlı kandil' yayını
EDİRNE, BAHARA HAZIRLANIYOR
TÜ KİMYA BÖLÜMÜ’NDEN DEZENFEKTAN ÜRETİMİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ’NİN YENİ DEKANI TOPALOĞLU
Otobüs duraklarında maske dağıtıldı
"AKP KRİZİN DERİNLİĞİNİ ANLAYAMAMIŞ"
PROF. MELİHAT TÜZÜN’DEN SANAL SERGİ: “NEFES AL”
Acılı anneye ikinci kez dava!
Lalapaşa’da sokak canları ihmal edilmiyor
Maske fiyaskosu