Mumcu, karanfillerle anıldı
Gazeteci yazar Uğur Mumcu, 27’nci yılında Edirne'de anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, Mumcu’nun yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmediğini belirterek, hayatını halkın sağlıklı bilgi alması ve kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı vermeye adadığını söyledi.
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

27 yıl önce evinin önünde uğradığı bombalı saldırıda hayatını kaybeden Uğur Mumcu’yu anmak için Edirne Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Belediye Bandosu eşliğinde ellerindeki kırmızı karanfiller ve yakalarındaki Uğur Mumcu fotoğraflarıyla Atatürk Anıtı önüne geldi.

Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından grup, Uğur Mumcu Parkı’na geçti.

“Tehditlere rağmen yılmadı”

ADD Edirne Şube Başkanı Özcan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 24 Ocak 1993'te demokrasisinin savunucusunu ve “Kalpaksız KuvayiMilliyecisi”ni yitirdiğini hatırlatarak, Mumcu'yu saygı ve rahmetle andıklarını söyledi.

Uğur Mumcu'nun meslek hayatı boyunca kamuoyunu bilgilendirmek çaba sarf ettiğini belirten Özcan, "Aldığı tüm tehditlere rağmen, yılmadan, onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü mücadelesiyle, daha çok demokrasi için korkmadan yazdı" dedi.

“Gerçekleri halka anlattı”

Mumcu’nun, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak tıpkı Atatürk gibi, emperyalist egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele ettiğini hatırlatan Özcan, şöyle devam etti: “Tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Politik aktörlerin arkasındaki merkezleri teşhir etti. Türkiye’nin kuruluş ve var oluş felsefesinin simge ismi Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden geçen 27 yılda yaşananlara baktığımızda, ülkemizin etnik ve mezhepsel bir cehennem içine sürüklendiğini, ayrıştırıldığını görüyoruz. Uğur Mumcu’nun niçin hedef seçildiğini daha iyi anlıyoruz.”

Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır ve Yaver Tetik, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, Uğur Mumcu parkında yer alan büste kırmızı karanfillerin bırakmasının ardından sona erdi. Haber Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Göçmenler 'Edirne'ye geliyor
Mülteciler Edirne'ye taksiyle gidiyor: 200 lira
Göçmen hareketliliği artarak devam ediyor
Göçmen hareketliliği artarak devam ediyor
Umuda iltica
İdlib şehitleri için dua edildi
“Gün birlik ve beraberlik günüdür”
“İYİ Parti’nin değerleri için mücadele edeceğiz”
Çorlu, Ergene ve Saray’da şehidimiz var
Pazarkule Sınır Kapısı geçişlere kapandı
Mülteci akını Yunanistan’ı panikletti
Vali Canalp’ın Bulgaristan temasları