Kapılara ‘Korona’ tedbiri
Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne’deki sınır kapılarında, Korona virüsüne karşı önlem aldıklarını söyledi. Sınır kapılarındaki memurlar, Avrupa’dan gelen yolcuları kara yoluyla ülkemize girmeden önce yakın zamanda Çin’e seyahat edip etmediğini araştıracak.
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Çin’de Korono virüsü nedeniyle yüzlerce kişi karantina altına alındı. Türkiye’de Corona virüsü var mı? sorusu da merak edilenler arasında yerini aldı.

İl Sağlık Müdürü  Kalkan da Edirne’de çok sayıda sınır kapısı olduğu gerekçesiyle, sınır kapılarındaki memurlardan ülkeye giriş yapan yolcuları denetlemesi konusunda harekete geçti. Edirne’deki sınır kapılarından ülkeye giriş yapan yolcuların yakın zamanda Çin’e gidip gitmedikleri pasaport işlemleri ve mülakatla gerçekleşecek.

Kalkan, konuyla ilgili açıklamasında, “Korono virüsü ile ilgili Çin'de başlayan ve gelişen, yolculuklar aracılığıyla da çevre ve uzak ülkelere yayılma riski barındıran bir virüs ve buna bağlı bir hastalık söz konusu. Bakanımız da açıklama yaptı, tüm tedbirler alındı. Havalimanlarımızda termal kameralar kuruldu. Şüpheli bir durum görüldüğünde de o kişiyi alıp hemen karantina ortamında takip ve tedavisini yapacak algoritmamızda hazırlanmış durumda. Ülkemizde de şu ana kadar bununla ilgili bir tespit söz konusu değil. Bizim rastladığımız mevsimsel grip salgını dediğimiz gribal vakalarımızda daha önceki yıllarla bir paralellik gösteriyor. Aşırı bir artış gözlememekteyiz. Edirne'de de tüm sağlık kuruluşlarımız olarak gerekli tedbirlerimizi aldık. Doktor arkadaşlarımız hem gelen hastalarımızı da konuyla ilgili bilgilendiriyorlar. Birinci basamakta da özellikle hijyen konusunda bunun yayılmasını engelleyici tutum ve davranışları insanlarımıza kazandırma konusunda sürekli eğitimler veriliyor” dedi.

 

“Kapılarda tedbirler alındı”

Sınır kapılarındaki memurların yolculara Çin’e seyahat edip etmediklerini soracaklarını belirten Kalkan,  “İlimizde sınır kapılarımız söz konusu. Sınır kapılarımızla da ilgili olarak görevlilerle birlikte bir değerlendirme yaptık. Birinci etapta Çin'de büyük havalimanlarına hava yoluyla sınır kapısı olan bölgelerimizi ilgilendirecek gibi görünmekle birlikte olası Balkan ülkelerine seyahat etmiş insanların orada yaşayanların, uzak yerlere, Çin'e seyahat edip etmediklerini sorgulamak anlamında kapı görevlilerimizin de bu anlamda bir giriş çıkış yapanlara sorarak olası bir seyahatin izini taşımamız anlamında duyarlılığımızı arttırıcı tedbirlerimiz var. Bu konuda da bizi telaşlandıracak bir durum söz konusu değil. Kapı görevlilerimizle de yapılacaklar konusunda da bir dizi görüşmeler yaptık. Bir sıkıntılı durumumuz şu an için söz konusu değil. Şüpheli duruma rastlanması halinde ise bakanlığımızın çizdiği algoritma doğrultusunda biz kendi sağlık hizmetleri başkanlığımızca kıyafetlerini buna sağlıkçı arkadaşlarımız düzenledi. Ambulanslarımız ve ilgili ambulanslarla alınan hastayı da kendi özel, sadece bu hastalarımızı geçireceğimiz odalarımızı da ayarlamış durumdayız. Tüm sınır kapılarımızda gerekli tedbirler alındı” şeklinde konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Umuda iltica
İdlib şehitleri için dua edildi
İdlib şehitleri için dua edildi
“Gün birlik ve beraberlik günüdür”
“İYİ Parti’nin değerleri için mücadele edeceğiz”
Çorlu, Ergene ve Saray’da şehidimiz var
Pazarkule Sınır Kapısı geçişlere kapandı
Mülteci akını Yunanistan’ı panikletti
Vali Canalp’ın Bulgaristan temasları
Edirne’de ihracat da, ithalat da arttı
İki oto çarpıştı: 4 kişi hastanelik
Gıda denetimleri tam gaz