“Kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durun”
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, gribal enfeksiyonlardan korunmak için özellikle kış aylarında selamlaşırken kucaklaşma ve öpüşme gibi eylemlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Yorulmaz, kış soğuklarının etkisini göstermesiyle birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların görüldüğünü ifade etti.

Prof. Dr. Yorulmaz, sağlıklı beslenmek, temiz hava almak, kalabalık ortamlardan kaçınmak, tokalaşma ve benzeri temaslardan kaçınmak ve egzersiz yapmanın hastalıklardan korunmada önemli olduğunu dile getirdi.

 

“Tüm önlemler alınmalı”

Grip virüsünün her yıl yapısını değiştirdiği için insanların bağışıklık sistemlerinin virüse karşı hassas olduğunu anlatan Yorulmaz, "Bu durum karşısında gerekli tüm önlemleri alarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Özellikle risk grupları, çocuklar ve yaşlılar bu konuda dikkatli olmalı." dedi.

 

“Hijyene özen göstermeliyiz”

Hijyene özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Yorulmaz, şunları kaydetti: "Elimizi sık sık yıkamalıyız. Çünkü gün içinde bir yerlere dokunuyoruz ve insanlarla temasımız oluyor. Bu anlamda hijyen çok önemli. Burnumuzu kâğıt mendille silmeli ve kullanımın ardından cebimizde saklamadan, kapaklı çöp kutularına atmalıyız.

Kültürümüzde el sıkışmak, kucaklaşmak ve öpüşmek var. El sıkışmak, kucaklaşma ve sarılmaya göre daha masum diyebiliriz. Gripten korunmak için özellikle kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durmalıyız. Özellikle bebekleri öpme alışkanlığımızdan vazgeçmemiz lazım." Haber Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Göçmenler 'Edirne'ye geliyor
Mülteciler Edirne'ye taksiyle gidiyor: 200 lira
Göçmen hareketliliği artarak devam ediyor
Göçmen hareketliliği artarak devam ediyor
Umuda iltica
İdlib şehitleri için dua edildi
“Gün birlik ve beraberlik günüdür”
“İYİ Parti’nin değerleri için mücadele edeceğiz”
Çorlu, Ergene ve Saray’da şehidimiz var
Pazarkule Sınır Kapısı geçişlere kapandı
Mülteci akını Yunanistan’ı panikletti
Vali Canalp’ın Bulgaristan temasları