‘Sulama elektriğine de destek verilsin’
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın çiftçilere her sene mazot, gübre desteğinin yanında tarımsal sulamada kullanılan elektriğe de destek vermesi gerektiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 14 Ocak 2020, Salı 07:00
Haberleri

Arabacı, makamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mazota her geçen gün zam geldiğini ifade eden Arabacı, "Biz uzun zamandır söylüyoruz, ayçiçeğinde olsun, hububatta olsun girdi maliyetleri çok fazla. Yüzde 30 artış sağladı girdiler neredeyse. Bu artış bizi etkiliyor. İnşallah Bakanlığımızın çalışması vardır. Ürün desteklerimiz artırılsın, en azından girdi maliyetlerini karşılayalım. Onunla ilgili sadece mazot desteklerinde bir artış oldu. Çok fazla çalışma olmadı. İnşallah Bakanlığımız bunu değerlendirir. Mazot ve gübrenin yanında tarımsal sulamadaki elektrik de artığından dolayı ciddi anlamda girdi oluşturmaya başladı. İnşallah konuyla ilgili çalışmalar olur ve önlem alınır" dedi.

 

"24 Ocak'ta mazotla gübre desteği ödenebilir"

 

Arabacı, 24 Ocak'ta çiftçilere mazot ve gübre desteğinin vereliceği yönünde söylemelerin olduğunu kaydederek, "Şuan bizim edindiğimiz bilgiye göre, geçen yılın son günlerinde Kırklareli ve Tekirdağ bölgesi buğday desteklerini ve hububat desteklerini aldı. Fakat ödenek yeterli olmadığından dolayı bizim Ocak sonlarına, hatta 24 Ocak’ta ödeneceğine dair bilgiler aldık. Fakat tam netleşmediği için açıklamadık. 24 Ocak’ta çiftçimiz destekleri bekliyor. Bu süre inşallah uzamaz, çünkü çiftçinin gerçekten çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Banka borçlarını kapatmaya, seneyi toplamaya çalıştığı bir dönem. İnşallah bu süre içerisinde bu ödemeler yapılır. Mazot ve gübre icmalleri askıya çıktı, yakın bir zamanda bakanlığımızın bunları ödeyeceğini düşünüyoruz" şekilde konuştu.

 

"Son 10 yılın en kurak kışı"

 

Kış kuraklığına da dikkat çeken Arabacı, şunları kaydetti:"Mevsimsel olarak geçen 10 yıl önce buna benzer bir kuraklık yaşamıştık. Aşağı yukarı metrekareye 390 litre yağış almıştık. 2019 yılında ise 430 litre yağış aldık. Bu 10 yıl içerisinde yaşanan en büyük kuraklıklardan birisi. Bir önceki yıl 790 litre yağış almışız metrekareye, bu yıl 430. Bu gerçekten ciddi anlamda bir kuraklık demek.

 Şuan baktığımızda mahsulün sıkıntılı bir süreci yok ama bu günlerde kış yağışını almamız lazım. Alamazsak çiftçi zor durumda kalacaktır. Bu demek değildir ki 2-3 gün sonra yağış gelecek belki de. Fakat hava tahminine baktığımızda önümüzdeki  5-10 gün içerisinde yağış gözükmüyor. Temennimiz biran önce yağış almak. Buna çok ihtiyacımız var. Baraj ve göllerdeki su seviyesiyle ilgili, tam olarak bilmemekle birlikte düşüş var. Kış yağışlarıyla bu seviyeler yukarı çıkıyordu. Bu yağışlar böyle yağmazsa seviyeler düşecek. Nehirlerimiz kuruma aşamasına gelecek belki de. Bizim beklentimiz geçmişte alamadığımız yağışları almak. Şuan ürün bazında buğdayın ihtiyacı kadar yağış geldi. Kök gelişimi hala devam ediyor buğdayda, kuruya dayandığında kök duraksama aşamasına gelecektir, buğdayda sarılık oluşacaktır. Buğday inşallah strese girmez ve gelişimi sağlar"  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı