Edirneli kredi kartını seviyor
Edirne’de kredi kartı kullanımının son bir yıl içerisindeki verilerini paylaşan Troy Ürün Yönetimi Müdürü Kayhan Akyıldız, market ve alışveriş merkezlerinde kartların yoğun olarak kullanıldığını belirterek, “Edirne’de tabloya baktığımızda son 1 yıl içerisinde yaklaşık 1 buçuk milyona yakın kart kullanılmış. Bu kartların 439 bini kredi kartı 854 bini de banka kartı” ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Trakya Üniversitesi(TÜ)’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi-Troy” adlı konferansta Edirne’de 1 yıl içinde kullanılan kart bilgilerini katılımcılarla paylaşan Akyıldız, “Edirne’de tabloya baktığımızda son 1 yıl içerisinde yaklaşık 1 buçuk milyona yakın kart kullanılmış. Bu kartların 439 bini kredi kartı 854 bini de banka kartı. Peki, bu kartlardan ne kadar işlem yapılmış 30 milyon adetlik bir ödeme işlemi gerçekleştirilmiş. Bu kartlar en çok Merkez, Keşan ve Uzunköprü ilçelerinde kullanılmış. Kartlar en çok 9 Ağustos Arife günü kullanılmış. En çok market ve avm sektörü kartların en yoğun olarak kullanıldığı alanlar” diye konuştu.

 

“Hedefimiz nakitsiz toplum yolunda ilerlemek”

 

Nakit kullanım gerekmeksizin her türlü ödeme ve para transferi yapmayı sağlayan Bankalararası Kart Merkezi(BKM)’nin işlevinden de bahseden Akyıldız,  şu ifadeleri kullandı:

“1990 yılında kuruldu. Bugün 35 üyeye sahip. Bu üyelerin ağırlıklı olarak bankalar oluşturmak üzere dünya üzerinde ödeme sistemlerinde bütün oyunları kapsayan bir yapıya sahip. BKM olarak ana hedefimiz nakitsiz toplum yolunda ilerlemek. Bu kapsamda BKM kurulduktan sonra öncelikle geleneksel ödeme sistemlerinin Türkiye’de alt yapısının oluşmasıamacıyla bankaların desteğiyle yaptı ve bu alt yapıyı oluşturdu. 2010 yılına kadar dijital dünyanın hayatımızda daha fazla yer etmesine kadar bu alt yapı çalışmalarını tamamladı. Daha sonrasında ise Türkiye’nin ve dünyanın da yerel ve ulusal cüzdanı olan BKM ekspresi hayata geçirdi.

 

“Türkiye sektörde önemli noktada”

 

Ödeme sistemleri konusunda çok gelişkin bir coğrafyada bulunuyoruz. Özellikle bankacılık ve finans sektöründe çok yetkinliğimiz yüksek. Bu kapsamda Türkiye kart acenteleri Avrupa’da birinci sırada. 2018 yılı rakamlarına göre 212 milyon kartla İngiltere’den neredeyse 50 milyon kadar öndeyiz. 2019 rakamlarında ise 212 milyonluk rakamımız 228 milyona ulaştı. Dolayısıyla çok gelişkin bir pazardan bahsediyoruz. Kategorik olarak Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer alsa da farklı ödeme sistemleri ve finans alanında dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Avrupa’daki bu birinciliğimizin kısa vadede çok da değişeceği görünmüyor. Zira mevcut gelişmeler ve trentlere bakıldığında hatırı sayılır ölçüde yüksek büyüme ve gelişme rakamları sektörde söz konusu” Haber Jale AvyüzenZobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda