Her 4 karttan 1’i Troy logolu
“Türkiye’nin Ödeme Yöntemi-Troy” adlı konferansta konuşan Troy Ürün Yönetimi Müdürü Kayhan Akyıldız, 2017’de piyasaya sürülen bir marka olarak troyun pazarda büyük bir yeri olduğunu belirterek, “Son bir yıl içinde edinilen banka kartlarından her 4’ünden 1’i Troylogolu olarak verildi” dedi.
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Trakya Üniversitesi(TÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO)’nın işbirliğinde “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi-Troy” adlı konferans gerçekleştirildi. TÜ Balkan Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt başta olmak üzere çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Bankacılık ve ödeme sistemleri konusunda Türkiye’nin lider ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Troy Ürün Yönetimi Müdürü Akyıldız, “Şimdiye kadar kartların alt tarafında yer alan uluslararası markaların dışında Türkiye’de ödeme sistemlerine öncelik eden bir oyuncu bulunmuyordu. Biz troy olarak 2017 yılından beri kartların sağ alt köşesinde yer almaya başladık. Aslında banka ve kredi kartlarından yapılan alışverişlerde pos cihazından çekilen alt yapıyı bizler sağlıyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin katma değerli markası

Troyun bir marka olarak meydana çıkmasındaki temel motivasyonları paylaşan Akyıldız, söz konusu markanın Türk mühendisler tarafından oluşturulduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bankacılık ve ödeme sistemleri arasında çok gelişkin bir ülkeyiz. Ancak yeterli koşullar şimdiye kadar oluşmamıştı. Stratejik bir avantajımız var. Günümüzde bilgi her şeydir diyoruz. Yerel bir ödeme yönteminin olması o ülke için önemli bir avantaj. Birinci motivasyonumuz buydu. Sonuçta troy bu ülkenin mühendisleriyle oluşturuldu. Bu ülke için de faaliyet gösteriyor ve katma değerini bu ülkeye sağlıyor. Maliyet avantajımız var. Dolayısıyla yaptığımız her şey bu ülkeye katma bir değer katıyor. Yabancı bir yatırımcının gelip burada bir yatırım yapıp daha sonra elde ettiği karı yurt dışına götürmesi gibi bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla ülke ekonomisine katkısının büyük olması nedeniyle stratejik bir avantajımız var. Bir diğer stratejimiz yenilikçilik. Bugün bizim iş yapış şeklimiz çok pratik. Avrupa ve diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda çok daha keskin ve pratik çözümler bulabiliyoruz. Yenilikçilik bizim ödeme sistemleri noktasında öne çıkmamızı sağlıyor. Bu yenilikçilik konusunda kendi mühendislerimizle ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendimizi çok hızlı geliştirebileceğimizi biliyorum. Bunların hepsi troyu hayata geçirirken önemli motivasyonlarımız olarak ortaya çıktı”

 

“Türkiye’nin ödeme yöntemi yükseliyor”

 

2017’nin Mayıs ayında tüketiciyle buluşan troy logosunun artık her 4 banka kartından 1’inde yer aldığını vurgulayan Akyıldız, “Bugün Türkiye’de 2,4 milyon adet pos cihazı var. Yaklaşık 52 bin üzerinde ATM cihazı var. 45 binin üzerinde e-ticaret sitesi var. Troy bunların hepsinde sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Yetkinliğini de sağlamış durumda. Bugün sektörün neredeyse yüzde 99’unu oluşturan bankalar troyu müşterilerine sunabiliyor. Bugün itibariyle 9,3 milyon kartımız var. Troy ilk defa 2017’nin mayıs ayında tüketiciyle buluştu. 2 buçuk yıl gibi kısa süre içerisinde yaklaşık 9,3 milyon geldi. Yılı 10 milyonun üzerinde kapatacağımız kesin. Son bir yıl içinde troy kartlarla 152 milyon adet işlem gerçekleştirildi. Bu işlemlerin hacmi yaklaşık 38 milyar Türk lirası. Bunlardan daha önemli olan şey şu bizim için son bir yıl içinde edinilen banka kartlarından her 4 banka kartlarından biri troy olarak verildi. Bu aslında yüzde 25’lik bir Pazar payı anlamına geliyor. Henüz çok yeni bir şema olduğumuz için toplam rakamlarda yüzde 25’i görmedik ama geçmiş bir yılda verilen her 4 banka kartından birinde troylogolu olarak verildi” ifadelerini kullandı. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda