‘Yunan halkı Miçotakis gibi düşünmüyor’
Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in sözde Pontus Soykırımı iddialarıyla ilgili olarak, “Öncelikle Yunanistan başbakanını ve siyasetçilerini dostane olmayan bu tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

TUYUB Başkanı Önder Akdağ, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in gündeme getirdiği sözde Pontus Soykırımı iddialarının bölge barışını olumsuz etkilediğini söyledi.

Yunanistan halkının Miçotakis’in görüşlerini benimsemediğini dile getiren Akdağ, siyasiler ve politikacıların sağduyulu davranıp, barış iklimine katkıda bunulması gerektiğini dile getirdi.

 

“Barıştan vazgeçmemeliyiz”

Lozan Antlaşmasıyla başlayan ve Yunanistan’da Venezilos’un başbakan seçilmesiyle 1930-38 yılları arasında gelişen barış ve dostluk ruhuna dönülmesini temenni ettiğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

“Bu süreçte yapılan birçok antlaşmanın yanında Dostluk-Saldırmazlık-Hakemlik Antlaşmasını hatırlatır, ilişkilerin bu ruh çerçevesinde ilerlemesi için çalışmak gerekir. Yunanistan ile aynı bahçeye bakan, aynı denizde yüzen iki komşu olduğumuz gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

 

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır”

Bilinmelidir ki geçmişte bunun birçok örneği var. Bizde ya da komşumuzda bir felaket olduğu zaman ilk bizler birbirimizin yardımına koşacağız. Bizde bir deyim vardır, ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’. Biz TUYUB olarak diyoruz ki, komşular dostane tavırlarla birbirlerine yaklaşırlarsa aşılmayacak sorun yoktur. Öncelikle komşu olarak bizlerin genelinde de dünyanın barışa ve kardeşliğe ihtiyacı var. Bir sivil toplum örgütü olarak, siyasi ve politik bir amaç gütmeden dostluğun ve barışın tesisine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ve aynı şeyi komşu ülke Yunanistan’dan da bekliyoruz.” Haber Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda