“Kentlinin taleplerine yanıt alınamadı”
Edirne Kent Konseyi(EKK) Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, kentlinin sorunlarının çözümüne katkı sunmak amacıyla ilgili makamlara dilekçeler verdiklerini, ancak hemen hemen hiç birine bugüne kadar yanıt alamadığını belirtti.
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

EKK Yürütme Kurulu adına konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Gökerküçük, “Mevzuatımızın da belirttiği gibi Kent Konseyleri kentlinin sorunlarının çözümünde katkı sunmakla yükümlüdür. Bu anlamı ile de kentlinin soru ve sorunlarının çözümü amacıyla ilgili makamlara dilekçeler vermekte ve ziyaretler yapmaktadır.” hatırlatmasında bulunup şunları kaydetti:

“Son aylarda yürütme kurulumuza gelen ve yürütme kurulumuz tarafından da uygun görülerek ilgili makamlara verilen dilekçelerimiz oldu.

Kentlilerimiz bayram ve cenaze günleri dışında yeni açılan kent mezarlığındaki yakınlarının ziyaretine gitmekte zorlanmaları nedeniyle Belediye'den bir çözüm istiyorlardı. Bu nedenle günün belirli saatlerinde yeni mezarlığa gidecek (örneğin iki-üç saatte bir) hat konması konusunda Belediye Başkanlığına dilekçe verdik. Dilekçemize gelen yanıtta; hatlar konusunda yapılan teknik çalışma sonucunda böyle bir hat önerisi oluşmadığı belirtilmiştir. Ancak Belediyemizin sosyal hizmet kapsamında, cenaze, dini bayramlar gibi önemli günlerde ücretsiz toplu taşıma hizmetinin planlandığı ve vatandaşlarımıza duyurulduğu bilgisi verilmiştir.

Belediye Başkanlığımıza verdiğimiz bir başka dilekçede ise kentimizin dışarıya açılan ve gelenleri karşılayan en önemli mekânı olan Otogar'ın görüntüsü ve hizmetlerinin önemine değinerek kentimiz hakkında izlenimleri etkilediği vurgusu yapılmıştır. Bu nedenle genel alanın sıcak olması ve ikram hizmetlerinden yararlanmak, zamanını olumlu geçirmek isteyen yolcuların bekleme süresinde rahatlığının sağlanması gereği vurgulanmıştır. Tüm bu ve benzeri eksikliklerin bir plan dahilinde giderilmesi ve acilen gazete dergi temininin sağlanacağı bir büfenin oluşturulması için gereği talep edilmiştir. Henüz yanıt gelmemiştir.

Valilik makamına yazdığımız bir dilekçede ise kentimizin hava kirliliği durumu sorulmuştur. Kentte hava kirliliğini etkileyen önemli bir durumun da mesken ve işyerlerinde kullanılan yakıt olduğu vurgulanarak doğalgaza geçişin teşviki talep edilmiştir. Bu nedenle de kent merkezindeki kamu binalarından kaçının doğal gaza geçtiği ve geçmeyenler hakkında bir planlama yapılıp yapılmadığı sorulmuştur. Henüz yanıt gelmemiştir.”

Hasanağa Deresi kirliliğine de değinen Gökerküçük, “Son günlerde gündemimizi oluşturan Hasanağa Deresi kirliliği ile ilgili görüşmeler yapılmış ve dere suyunun tahlil sonucu beklenir olmuştur. Ancak talep edildiği halde tahlil sonucu ilgili makamlar tarafından kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Bu nedenle yasal dilekçe hakkımızı kullanarak Valilik Makamı kanalı ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden Hasanağa Deresi ile ilgili son alınan su örneği ile birlikte geçmişteki süreci de kapsayan tahlil sonuçları talep edilmiştir.” ifadelerine yer verdi ve “Bizler, bize gelen görüşleri, talepleri kurullarımızda değerlendirdirerek gerekli yerlerden sormaya, sorgulamaya devam edeceğiz.”dedi. Haber Merkezi                     

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda