Şensever’den desen yarışması
Yüksek Ressam Mehmet Enis Şensever'in kendi adını verdiği Mehmet Enis Şensever I. Desen Yarışması ile lisans ve lisansüstü öğrenciler, ‘Anlatım Aracı Olarak Çizgi’ temasıyla ödüller için yarışacak.
Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Bugüne kadar, kişisel sergileri, jüri özel ödülü ve sergilenmeye değer görülen yarışmalı ulusal ve uluslararası serginin yanı sıra, çok sayıda karma sergide yer alan Yüksek Ressam Mehmet Enis Şensever, kendi adını verdiği Mehmet Enis Şensever I. Desen Yarışması ile heyecan yarattı.

Lisans ve lisansüstü öğrencilerin başvurusuna açık olan yarışma hakkında bilgiler veren Şensever, “Yarışmanın amacı, akademik eğitimin getirdiği kazanımlarla en temel, birincil ifade aracı olarak çizgi ve çizginin gücüne dayanarak, farklı eğitimlerin ve disiplinlerin ortaya çıkmasında ‘Anlatım Aracı Olarak Çizgi’ temalı yarışma, hem teşvik hem de kişisel gelişimlerin desteklenmesi ve katkısı bağlamında, en iyi nitelikte örneklerin seçilerek, Türkiye sanatına aydınlık yüzlerin kazandırılmasıdır. Türk resim sanatına, dünü ve bugünü değerlendirerek çağdaş bir bakış açısıyla yarınlara dair özgün isimlerin ortaya çıkmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Dereceye giren 3 kişiye 2 bin lira değerinde başarı ödülü, 3 kişiye bin lira değerinde mansiyon olmak üzere 6 ödülün verileceği yarışmanın Seçici Kurul Başkanlığı’nı Prof. Dr. Erol Bulut üstlendi. Seçici Kurul Üyeleri ise Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Prof. Dr. Erol Bulut, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Prof. Dr. Ümran Bulut, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin Beyoğlu ve Yüksek Ressam Enis Şensever gibi alanın uzman isimlerinden oluştu.

Ödül alan eserler Mehmet Enis Şensever özel koleksiyonunda ve Osman İnci Müzesi arşivinde kayıt altına alınacak.

Yarışmaya başvurular 10 Şubat tarihinde başlayacak olup 10 Mart tarihine kadar devam edecek. Eser teslimi ise 15 Mart -15 Nisan 2020 tarihlerinde olacak. Jüri seçimi sonucunda 9 Mayıs - 19 Mayıs 2020 tarihleri arasında dereceye girip ödül alan ve sergilemeye değer görülen eserler, Osman İnci Müzesi’nde sergilenecek.

Yarışmanın katılım koşulları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Osman İnci Müzesi’nden gelişmeleri takip edebilir. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda