Toplumsal farkındalık talep ettiler
Edirne’de engelliler yararına çalışmalar yapan engelli dernekleri, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Kentteki bir kafede bir araya gelen dernek temsilcileri, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nün bir farkındalık günü olduğunun altını çizdi.
Yayın Tarihi: 03 Aralık 2019, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Engelli Meclisi Başkanı Nilüfer Sivrikaya Tokgöz, engellilik tanımının toplumun bireye bakış açısından kaynaklanan sosyolojik bir olgu olduğunu söyledi.

Engelliliğe yönelik hak temelli mücadelede en kapsamlı sözleşmenin 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşmesi”yle alındığını ifade eden Tokgöz,  “Sözleşmenin amacı, engelli bireylerin, diğer bireylerle herhangi bir ayrım olmaksızın, tüm temel insan hakları ve özgürlüklerinden eksiksiz şekilde ve tam bir eşitliğe uyarak yararlanmasını desteklemek, garanti altına almak ve her insanın doğuştan sahip olduğu onuruna saygıyı daha ileri bir düzeye taşımaktır” dedi.

Tokgöz, engelli hakları mücadelesi içinde daha ileri kazanımlar elde edebilmek için çalıştıklarını belirterek, toplumsal duyarlılık ve kamuoyu desteği olduğu bilinci ile “Yardım Nesnesi Değil Hak Öznesi” olma çabası içinde,  toplumun her kesiminin desteğini beklediklerini ifade etti.

Talepleri sıraladı

Tokgöz, Türkiye’de engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretme çabalarına destek olmak adına hazırlanan talepleri ise şöyle sıraladı:

“Engellilik olgusu tek bir eylem planıyla çözümlenemeyecek derecede ağır ve acil olduğundan kapsamlı, sistematik ve takvime bağlı politika ve programlar geliştirilmelidir. STK’lar tüm bu sürecin içinde aktif rol almalı. Baskı gücü oluşturmalıdır. Tüm iç mevzuat gözden geçirilmeli ve Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme ile uyumlu hale getirilmelidir.

Türk Standartları Enstitüsü standartları güncellenmeli, Standartlar belirlenirken, engelli bireylerin çeşitliliği (yaş, toplumsal cinsiyet, engel durumları) dikkate alınmalıdır. Sistematik biçimde sürekli izleme ve değerlendirme yapılmalıdır. Erişilebilirlik alanında yapılan her türlü çalışmanın takibi yapılmalı, cezalar etkin bir şekilde uygulanmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır. Tüm yeni yapılar evrensel tasarım ile inşa edilmelidir. Toplumun her kesimi, tüm bu konularda bilinçlendirilmelidir. Erişilebilirlik, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

 

‘Sosyal politikalar geliştirilmeli’

TCK 122,( 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 122. Maddesinin birinci fıkrasında geçen ‚dil, ırk, renk, cinsiyet‛, ibaresinden sonra gelmek üzere ‚özgürlük‛ ibaresi eklenmiştir.‛(madde 41) maddesi engellilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır) yeniden düzenlenmeli, sözleşmeye uyumlu hale getirilmelidir. Engelli çocuk ve gençlerin eğitime eşit katılımları sağlanmalı ve eğitim kazanımları artırılmalıdır. Engelli çocuk ve gençlere yönelik politikalarda bu çocuk ve gençlerin içinde  yaşadıkları toplumsal koşulları hesaba katan bütüncül bir sosyal politika yaklaşımı hayata geçirilmelidir.”

                Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler de engelli hakları konusunda farkındalık çalışması yaptıklarını belirterek, toplumdaki bilincin artırılması gerektiğini vurguladı. Haber Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirnespor 2-1 galip
Gürkan:“Haydi çocuklar! Heyecanlıyız, umutluyuz, sizinleyiz!”
Restoresi biten İsmail Ağa Camisi dualarla açıldı
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il
Kovid-19 tedbirine uyanların böylesi de var
İlgü’den veda
“Endişe ve şüphelerimiz var”
“Kazasız, yangınsız günler dileriz”
Baklavaya hücum
Ek ders ücret düzenlemesi yargıya taşındı
Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
İl Milli Eğitim Müdürü Kadripaşa İlkokulu’nda