‘Çarşılarımız müze değil’
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, vakıf kiralarına yapılan yüksek zamla ilgili, "Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşılarımızın bir müze olmadığını düşünelim. Oraları iş yeridir. Oraların varlığının devamı orada esnafın ayakta durmasına bağlıdır" dedi.
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

İriş, son günlerde vakıf kiracılarına tebliğ edilen 2020 yılı kira zamlarını değerlendirdi. Vakıf kiracılarının zor günler geçirdiğini belirten İriş,  “Vakıf eserleri ecdadımızın bize yadigârı. Onların bakılması, korunması lazım. Ama diğer taraftan da Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşılarımızın bir müze olmadığını düşünelim. Oraları iş yeridir.” diyerek şunları kaydetti:

“ Oraların varlığının devamı, orada esnafın ayakta durmasına bağlıdır. Orada çalışan esnafımız varlığını sürdürebilirlerse ancak oraları değer ifade eder, hayat bulur. Yoksa terk edildiğini düşündüğümüzde oraları Allah göstermesin bir müzeye, bir taş yığınına dönüşür. Son yıllarda dükkân devirlerine rastlıyoruz, aylarca dükkânlar boş duruyor. Devralan yok. Demek ki sıkıntı var. Yüksek orandaki artışlar kabul edilebilir bir durum değil. Esnaflarımızla ben de görüştüm, büyük bir mağduriyet söz konusu. Bir Edirneli olarak söylüyorum, siyasi olmaktan ziyade bir de ticaret yapan bir insan olarak söylüyorum, bir orta yolun bulunması lazım. Bu konuda esnaf kuruluşları, çarşı temsilcilerinin, vakıfların katıldığı bir platform oluşturularak makul hesaplamalar yapılabilir. Esnafımızın günlük kazançları, ciroları piyasanın durumu, diğer bireysel kiralar, hepsi göz önüne alındığında ortalama değerler yakalanabilir. Vakıf çarşılarımızın, eserlerimizin yaşamasının birinci şartı orada neşeli, hareketli insanların bulunmasına bağlı. Orada hareket olması için de kazanmaları lazım. Kazanmalarını olumsuz etkileyen faktörlerden, masraflardan bir tanesi de kiradır. Kira faktörünün çok dengeli olması lazım. Vakıf eseridir, emanettir, korunması lazım, bakımının yapılması lazım. Ama diğer taraftan o esnaflarımızın varlıklarını sürdürebilmeleri için en ağır masraf yükü olan kira kalemlerinin piyasaya göre makul ölçülerde olması lazım" Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirneli kredi kartını seviyor
‘Bunu onun memurları da söylüyor’
Meslek lisesi 3D kursuyla fark yaratacak
 “Bitcoin ödeme aracı olarak paradır”
Müdür Kurt’tan uyuşturucu uyarısı
Her 4 karttan 1’i Troy logolu
 ‘Yunan halkı Miçotakis gibi düşünmüyor’
Komşuya takvimle jest
Küçük kalpleriyle büyük sevgi paylaştılar
Atlar yaya gecidini kullandı
“Kentlinin taleplerine yanıt alınamadı”
Şensever’den desen yarışması