Kemalköy fırını 40 yıldır yanıyor
Edirne'nin meşhur Kemalköy ekmeği, yaklaşık 40 yıldır dededen toruna aktarılarak üretime devam ediyor. Meşe odununda ağır ağır pişen ekmek, Edirne merkez olmak üzere bir çok yerde satılıyor. Yaklaşık 40 yıl önce köye dedesinin yaptığı fırında ekmek üreten Cihan Çakıcı, ekmeğin lezzetinin meşe odunundan kaynaklı olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Çakıcı, pişirdiği ekmeklerin birçok yere dağıtımın yapıldığını belirterek, “1983 yılından beri bu işi yapıyoruz. Zamanında bu işe dedemiz başlamış, biz devam ettiriyoruz. Ben yaklaşık 10 senedir bu işi yapıyorum. 'Köyde fırın olmaz' derlerdi, önceden kadınlarımız evde ekmek pişirdikleri için. Ama bu biraz eskide kaldı. Fırın senelerdir faaliyette, günde 2 bin, 3 bin tane ekmek çıkıyor. Bu ekmekleri Edirne Merkez, çevre köyler, Kapıkule gibi yerlere dağıtıyoruz. Bizim ekmeğimizin meşhur olmasının sebebi şu; burada senelerin birikimi var. Hem de Edirne’de olmayan fırın içerisinde direkt meşe odunu yanıyor. O da ekmeğe kokusunu, tadını daha güzel veriyor" dedi.

"Köyde fırın olurmu?"

Kemalköy Muhtarı İzzet Kuzucu, ise fırının yapılma hikâyesini anlatarak,  “Ben bu dönem yeni muhtar oldum. Fırın hakkında sizlere bir hikâye anlatacağım. Bu fırını yaptıran kişi rahmetli Ahmet Çakıcı, eski muhtarlarımızdandır. 1983 yılında yapıldı, bu ekmek fırını. O zamanlarda köyde herkes ekmek yapıyordu, kimse satın ekmek almıyordu. Ayda bir satın ekmek alıyorduk, onun tadı bize çok lezzetli geliyordu. Biz de çocukları sevindirmek için alıyorduk. Buraya fırın yapılırken demişler ki; ‘Buraya ne yapılıyor’ mahalleli de fırın yapıldığını söylemiş. Sonra ‘Onun aklı yok mu, köy yerinde fırının ne işi var’ demişler. Yıllar yılları kovalamış, üzerinden 40 sene geçmiş şuan köyde ekmek yapan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sadece bu köye değil, civar köylere, fabrikalara ve Edirne Merkez’e ekmek gönderiyor, fırınımız. Lezzetli bir ekmek olduğu için meşhur bir ekmek oldu artık Kemalköy ekmeği. Her yere verilmiyor zaten, belli yerlere veriliyor. Bu yüzden de değerli bir ekmek.

Bize sorsanız Kemalköy’ün ekmeği, kuzu ve oğlak pişirmenin meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Kemalköy kuzusu ve oğlağı  da senenin 12 ayında bu fırında pişiriliyor” ifadelerine yer verdi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı