Edirne ‘Green Future’le yeşillenecek
Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır ötesi işbirliğini artırmak amacıyla, Avrupa Birliği, Ipa-Interreg Türkiye Bulgaristan programı kapsamında kabul gören, Sliven Orman Bölge Müdürlüğü ile Edirne Orman İşletme Müdürlüğü arasında yapılacak olan “Green Future-Yeşil Gelecek” isimli projenin ilk toplantısı yapıldı.
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Sliven Orman Bölge Müdürlüğü ile Edirne Orman İşletme Müdürlüğü arasında gerçekleştirilecek olan ‘Green Future-Yeşil Gelecek’ AB projesinin ilk tanıtım toplantısı yapıldı. Bulgaristan’da gerçekleştirilen toplantıya Sliven Valisi Çavdar Bojinski, Bulgaristan Orman Genel Müdürü MiroslavMarinov, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, Sliven Orman Bölge Müdürü Zlatka Azmonova, Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Silvikültür Şube Müdürü Selahattin Eruş, Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan katıldı.

Sliven Orman Bölge Müdürü Zlatka Azmonova yaptığı konuşmada, proje kapsamında ormanların korunacağını ve yeni alanlar yaratılacağını belirterek, “Sliven Orman Bölge Müdürlüğü ile Edirne Orman İşletme Müdürlüğü arasında “Yeşil Gelecek” projesi çalışmaları başlamıştır,  projenin başarı ile tamamlanacağına inanıyoruz,  öncelikle projenin amacı ağaçların kurumasının önlenmesi ve yeni ormanların tesis edilmesi olacaktır, AB sınır ötesi iş birliği projemizin bizim için bir ilk,  bundan sonra da projelerin devamının geleceğini ümit ediyoruz” dedi.

İstanbul Orman Bölge Müdürümüz Recep Ateş ise, doğal kaynakların tüketilmesinin önüne geçme adına bu tarz projelere önem verdiklerini dile getirerek, “Bize emanet ettiği ormanları koruyup geleceğe taşımak isteyen her kademedeki ormancı arkadaşlarım, sizlerle burada bulunmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bugün gelinen noktada insanlık doğal kaynakları hızlıca tüketmeye devam ediyor, biz ormancılar da bu doğal kaynakların tükenmemesi için dünyanın her yerinde çaba sarf ediyoruz. Umarım bunda başarılı oluruz, bu tür sınır ötesi iş birliği ile bunu gerçekleştirebilmek biz Türkiye Cumhuriyeti Ormancıları olarak her türlü işbirliğine hazırız. Projenin başarılı olması için üzerimize düşen vazifeleri yerine getireceğimizden kuşkunuz olmasın;  ‘Yeşil Gelecek’ projesinin hem Bulgaristan’a hem ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan dasınır ötesi iş birliği projelerinin insanlık adına önemli farkındalık yaratan çalışmalar olduğunu belirterek,“Proje partnerimiz ile sınırlarımızda biyotik kurumalar ve buna sebep olan abiyotik etkenlere karşı neler yapabileceğimizi araştıracağız, bu projede ortak hareket edeceğiz, uygulamaları birlikte takip edeceğiz” diye konuştu.

Toplantının ardından ormancılık faaliyetlerini yerinde incelemek üzere Ruscuk, Şumnu, Varna ve Burgas Orman Bölge Müdürlükleri ziyaret edildi. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı