Proje onayı esnafı sevindirdi
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nin çevresi düzenleme projesinin Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanması başta Selimiye Arastası esnaflarını ve çevre esnafı sevindirdi.
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Çevre esnafı, uzun süredir onay aşamasında olan "Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarımı" projesinin hayata geçirilmesiyle turizm hareketliğinin artacağını düşünüyor.

Selimiye Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak, projenin bir an başlayıp tamamlanması ve Selimiye çevresinin kötü görüntüden kurtarılmasını istediklerini söyledi.

Esnaflar olarak projenin onaylanmasını sevinçle karşıladıklarını belirten Bayrak, "Selimiye Camii çevre projesi ekonomiye ve turizme katkı sağlayacak. Hem yerli hem de yabancı turist sayısında daha da artış yaşanacağını düşünüyoruz. Çünkü şimdiki haliyle güzel bir görüntü sergilemiyor. Camiye gelen turist sayısı artınca bundan hem esnaflar hem de Edirne'miz kazanacak. Harika bir proje. Selimiye'nin ihtişamı daha da ön plana çıkaracak." ifadelerini kullandı.

 

“Edirne’ye piyango vurdu”

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar ise Selimiye'nin dünyanın en çok turist çeken mimari eserlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Edirne'nin turizmden aldığı payın büyüyeceğini vurgulayan Dinar, "Edirne'ye piyango vurdu diyebiliriz. Burada atıl durumda olan yerler vardı. Göze hoş gelmiyordu. Ancak bu projeyle Selimiye ve çevresi düzenlenecek. Böylelikle kente daha fazla turist gelecek." dedi.

 

“Hem esnaf hem Edirne kazanacak”

Esnaflardan Nejat Yavuz da yapılacak yeni düzenleme çalışmasıyla kentin daha fazla turist çekeceğinin altını çizerek, "Yaklaşık beş yıldır kazı çalışmaları dolayısıyla kötü bir görüntü var. Burasıda ortadan kalkacak. Çalışmaların bir an önce başlayıp tamamlanmasını istiyoruz. Böylelikle hem esnaflar hem de Edirne kazanacak." diye konuştu.

      Projede meydan düzenlemesi var. Selimiye Camii çevresinde trafiğe açık Mimar Sinan Caddesi'nin bir bölümü trafiğe kapatılacak, meydana aydınlatma elamanları ile kent mobilyaları yerleştirilecek. Selimiye Camii ana giriş karşısındaki alan da yeşil alana dönüştürülecek. Haber Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı