Meralarla ilgili önemli karar
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği(SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez,  "3. Türkiye Tarım Orman Şurası"nda meralarla ilgili önemli kararlar çıktığını söyledi.
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Suiçmez,  tarım şurasında meraların, üretici veya üretici örgütlerine tahsisinin ıslah amaçlı verileceğini söyledi. Hayvancılıkta kabayeme dikkat çeken Suiçmez, meraların üreticiye tahsisiyle et ve süt üretiminde artış olacağını ifade etti.

Suiçmez, açıklamasında, "Tarım Şurası yapıldı ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 21 Kasım'da çiftçi örgütleri, çiftçilerin büyük bir katılımıyla bu kararları açıkladı. 60 maddelik bölümler halinde açıklandı. Önemli ve çok iyi maddeler var. Bizi hepsi ilgilendiriyor da bizim Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakan yardımcımıza orada kim ilgilendiyse teşekkür ediyoruz.” dedi ve şunları belirtti:

“Konu meralarımız. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralar. Edirne’de yaklaşık 56 bin hektar mera var, hem de ciddi ölçüde var.  Özellikle hayvancılık için çok önemli. Süt hayvancılığında kabayem olmazsa olmaz. Kaliteli kabayemin varsa sanayi yemine çok fazla ihtiyacın da olmaz.  Meraların hızlı bir şekilde tespiti yapıldıktan sonra işlemler kolay  ki zaten yüzde 90'nının tespitleri yapılmış durumda. Sıkıntımız yok. O paragrafta ifade edilen 'Üretici ve veya üretici örgütlerine tahsisi ıslah amaçlı' bizim de istediğimiz buydu. O köyde kim hayvancılık yapıyorsa  o merayı şartlı, sınırlı bir tahsisle üslenecek. Mera olayında çok başarılı olacağız. Meralarımıza bugüne kadar baktık, sayın Muhtarlarımız bize önderlik yaptı, yapmayı da sürdürüyorlar. Muhtarlarımız da sınırlı imkânlarıyla çalışma yapmaya uğraşıyor. Bir üreticiye, hayvan sayısına göre 10-15 yıllığına şartlı bir tahsis yaparsan o üretici benimseyecektir merayı. Karaçalısını düzgün kesecektir, gübresini atacaktır, otunu biçecektir.

560 bin dekar meradan, elimde sağlam bir veri yok ama en azından kendi bölgemdeki meralardan yıllık bazda 30-40 kilo kabayem aldığımızı düşünmüyorum.  Meraları bu şekilde değerlendiren gelişmiş ülkelerde baktığımızda yıllık 450 hatta 550 kilograma kadar kabayem dediğimiz çayır mera otu alan ülkeler var. Bu bir başlangıçtır. 5-10 yıl içinde biz onları geçeriz. Bizim üreticimiz çalışkandır. Yeter ki biz imkân sağlayalım. Aylardır Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak çeşitli platformlarda anlattık. Talep ettiğimiz mera konusunun Tarım Şurası'nın sonuç bildirgesinde 60 maddenin içinde yer alması bizi memnun etti.

Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza, bakan yardımcılarımıza birliğimiz ve üyelerimiz adına teşekkür ediyorum" Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı