“İntihar değil cinayet”
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Gaziantep’te mobbing gördüğü iddiasıyla yaşamına son veren Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı’nın, yanlış eğitim politikaları ve eğitimciyi yok sayan anlayışa kurban gittiğini savundu.
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Zobar, Gaziantep'te bir okulda henüz iki ay önce göreve başlayan Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı’nın 25 yaşında hayata veda ettiğini söyledi.

Meslektaşlarının intihar etmeden önce sosyal medya hesabından bir veda notu paylaştığını ifade eden Zobar, Harmancı, "Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım" notuyla, failleri parmağıyla gösterdiğini öne sürdü.

“Ölürken dahi öğrencilerini düşündü”

Saadet öğretmenin çiçeği burnunda bir eğitimci olmasına rağmen ölürken bile öğrencilerini düşündüğünü dile getiren Zobar, Harmancı’nın cinayete kurban gittiğini iddia etti.

Eğitim politikalarını eleştiren Zobar, “O'nu sözleşmeli öğretmenlik politikasıyla güvencesiz çalışmaya iten bu düzen öldürmüştür. Eğitimciye reva görülen bu statüsüzlük, güvencesiz çalışma sistemi art niyetli okul yöneticilerinin eline de koz vermekte ve binlerce öğretmenin hayatını zindana çevirmektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığına seslendi

Saadet öğretmenin acı kaybı, bir milat olması gerektiğini belirten Zobar, Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na seslenerek şunları kaydetti:

“Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz! Öğretmen öğretmendir! Öğretmenlerin yarın ne olacaklarını kara kara düşündükleri hiçbir sistemin başarılı olma ihtimali yoktur. Bu insanlık dışı kölelik düzenine derhal son verilmeli, öğretmenlerin iş güvenceleri, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tahsis edilmelidir.

Henüz mesleğe 2 ay önce başlamış Saadet öğretmene, her gün ‘Pamuk ipliğine bağlısın’ diyecek kadar kötü kalpli, eğitimci düşmanı yöneticiler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve gereği yapılmalıdır.

Meslektaşlarımıza da sesleniyoruz: Pamuk ipliğine bağlı değilsiniz! Yalnız değilsiniz! Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak her biriniz ile yoldaşlık için biz varız. İtildiğiniz çaresizlik, güvencesizlik çukurundan sizleri çıkaracak olan güç, dayanışma ve birlikte mücadeledir.” Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirneli kredi kartını seviyor
‘Bunu onun memurları da söylüyor’
Meslek lisesi 3D kursuyla fark yaratacak
 “Bitcoin ödeme aracı olarak paradır”
Müdür Kurt’tan uyuşturucu uyarısı
Her 4 karttan 1’i Troy logolu
 ‘Yunan halkı Miçotakis gibi düşünmüyor’
Komşuya takvimle jest
Küçük kalpleriyle büyük sevgi paylaştılar
Atlar yaya gecidini kullandı
“Kentlinin taleplerine yanıt alınamadı”
Şensever’den desen yarışması