Öğrenciler İngilizce hazırlık ile fark yaratıyor
Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi(TÜ), örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren TÜ, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor.
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsız uluslararası akreditasyon kuruluşu Pearson Assured tarafından akredite edilen TÜ Yabancı Diller Yüksekokulu kapılarını, zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi dışındaki öğrencilere de açıyor. Eğitim programı ve yönergesi TÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Üniversite Senatosu’nun oy birliğiyle hayata geçirilen “Lisans ve Ön Lisans Programlarında İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı” uygulaması kapsamında, programın ilk öğrencileri eğitime başladı. TÜ'nin ön lisans ve lisans programları arasından belirlenen 86 programda, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenciler, isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi alabiliyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılında başlatılan uygulamayla öğrenciler, isteğe bağlı bir şekilde ileri derecede yabancı dil öğrenerek, meslek hayatına çok daha nitelikli bir şekilde hazırlanıyor.

2019-2020 eğitim öğretim yılında TÜ’nin programlarına yerleşen öğrenciler, öğrenim hayatının en önemli basamaklarından olan üniversitede, TÜ ayrıcalığıyla, isteğe bağlı olarak, üstün nitelikli bir yabancı dil eğitimi alma şansına sahip oluyor. TÜ Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından hayata geçirilen “İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Eğitimi Programı” ile lisans ve ön lisans öğrencileri akademik eğitim desteği, yabancı dil eğitimi, kariyer gelişim, uluslararası akredite sertifika gibi sosyal ve kişisel becerilerine katkıda bulunacak olanaklarla buluşuyor. ‘Pearson Assured’ tarafından tescillenen, dil eğitiminde uluslararası kalite ve yetkinlik ifade eden sertifikaya sahip olma fırsatı sunan programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, uluslararası düzeyde kabul gören bu belgeyle başta İngiltere, ABD, Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere, bölgelerdeki okul kabullerinde, iş başvurularında ve kariyerlerine devam etmelerinde önemli bir destek yakalıyor.

Hayata geçirilen programa başvuru yapanlar arasından 170 öğrenci, 2019-2020 eğitim öğretim yılında, kayıt yaptırdıkları programlara yerleştikleri puanlara göre belirlendi. 86 farklı programdan başvuru yapan adaylar arasında yerleşme puanına göre ilk 3 sırayı paylaşan öğrenciler, isteğe bağlı hazırlık programına girme hakkı elde etti. Yoğun ilgi ve başvurunun yaşandığı yabancı dil hazırlık eğitimlerine toplamda 330 aday başvurdu. Öğrencilerin en az bir dil öğrenmesini ve eğitimde niteliğin artmasını sağlamak amacıyla uygulamasına başlanan programa dâhil olan öğrenciler, isteğe bağlı hazırlık sınıflarında haftada 26 saatlik yoğun bir dil eğitimi alıyor.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce eğitimine başlayan öğrenciler ve öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Tabakoğlu, gerçekleşen buluşmada yabancı dil öğreniminin önemi, öğrencilerin nitelikli bireyler olmaları için sahip olmaları gereken bilgi ve beceriler ile gelecek planları üzerine öğrencilerle sohbet etti. Ziyarette, yaşamından aktardığı kesitlerle çeşitli tavsiyelerde bulunan Tabakoğlu, Üniversite Senatosu olarak aldıkları kararın öğrencilere önemli avantajlar sağlayacağını kaydederek, şunları belirtti:“Bilimsel ve akademik çalışmaların yanı sıra öğrencilere iyi bir yabancı dil eğitimi vermek de bu bilim yuvalarının önemli görevlerinden biridir. Yabancı Diller Bölümümüz, öğrencilerimizin dil becerilerinin artırılması amacıyla böyle bir adım attı. Yabancı Diller Yüksekokulu bu anlayış doğrultusunda, üniversitemizde daha donanımlı öğrenciler yetiştirilmesinde bizlere destek olacak, geleceğimizin sahibi öğrencilerimizin daha nitelikli yetişmesinde önemli katkılar sağlayacak.

Yabancı dil bilgisi ve öğrenimi, gelişen ve değişen dünyamızda olmazsa olmazlar arasındadır. Bizlerden eğitim kurumları olarak beklenti de bu ihtiyaca doğru ve güncel yaklaşımlarla yanıtlar verebilmektir. Şu an zorunlu hazırlık eğitimleri dışında burada olan isteğe bağlı öğrencilerimize dil eğitimi veriliyor. Tecrübeli akademik kadrosu ve öğrenci odaklı öğretim ilkesi ile ön plana çıkan Yabancı Diller Yüksekokulumuz, sahip olduğu eğitimin niteliğini ve kalitesini ulusal ve uluslararası kuruluşlardan aldığı akreditasyon süreçleriyle gösterdi. Hocalarımız, her alanda ihtiyaç duyulan bilgi, beceri ve özgüveni, nitelikli bir eğitimle öğrencilerimize sunuyor. Burada öğrenilecek her bilgi, öğrencilerimize eğitim ve meslek yaşamlarında benzersiz katkılar sağlayacak. Bu yeni ve Türkiye’de çok fazla üniversitede örneği olmayan bir uygulama. İlk kez bu yıl hayata geçiriyoruz. Bu eğitimleri hocalarımızın gönüllülük esasıyla, ücretsiz bir şekilde yerine getiriyor olmasını, eğitime verdiğimiz değerin ve öğrencilere karşı hissettiğimiz sorumluluk duygusunun bir tezahürü olarak görüyorum.”

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Handan Köksal, Trakya Üniversitesi’ni tercih eden Fakülte ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerine İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı imkânı sunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek “İsteğe bağlı İngilizce öğrenimi almak isteyen öğrencilerimizle zorunlu hazırlık eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz bir yıl boyunca bir arada. Güzel bir sinerji, çok güzel bir mozaik oluştuğuna inanıyoruz. Ortada büyük bir özveri ve çaba var. Sınıflarımız dolu, öğrencilerimiz ilgili. Önemli sayıda başvuru oldu ve sıralarımızın tamamını doldurduk.

Bir yıl süren hazırlık ve alt yapı çalışmalarının ardından ilk defa bu yıl İsteğe Bağlı Yabancı Dil uygulamasını başlattık. Üniversitemiz bünyesindeki 86 farklı programdan öğrencilerimiz bu eğitimleri tercih etti. Herkesin akademik ve sosyal açıdan birbirinden edineceği kazanımlar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Aldıkları eğitimden büyük memnuniyet duyduklarını belirten öğrenciler, programın kişisel gelişimleri açısından oldukça yerinde olduğunu vurguladı. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 “Dağımızı da bağımızı da savunacağız”
TIR’cıların kuyruk çilesine ‘sanal’ çare
Eğitim için el ele
 “Karar gönlümüzde taht kurdu”
Karaağaç yerlisi tezgâhta
"Faydasını ileriki yıllarda göreceğiz"
Az su içmek böbrek taşı riskini artırıyor
Terminal Keşan’ın aydınlık yüzü olacak
 “İnandık ve başardık”
Erikli’ye ‘sosyal mesafeli’  kamp alanı
Kore gazisine son görev
“65 yaş üstü emekliler 2 kere mağdur edildi”