‘Sigara kullanımı idrar kaçırmayı tetikliyor’
Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, sigara kullanımının kadınlarda idrar kaçırma problemine yol açtığını söyledi.
Yayın Tarihi: 09 Kasım 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt, sigara kullanımının kadınlarda idrar kaçırma problemine yol açtığını söyledi.

Doç. Dr. Hatice Kahyaoğlu Süt,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Toplantı Salonu'nda düzenlediği "Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu: Önlenmesi ve Korunmaya Yönelik Öneriler" başlıklı toplantıda, kadınlarda idrar kaçırma (ürinerinkontinans) probleminin karın içi ve üreme organlarına destek olan pelvik taban yapı fonksiyonlarında bozulma sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

İdrar kaçırmanın her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumu olduğunu belirten Doç. Dr. Süt, kadınlarda idrar kaçırma probleminin yaş ilerledikçe daha sık görüldüğünü dile getirdi.

 

"Sigara içilmemeli ve içiliyorsa bırakılmalıdır”

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin pek çok faktöre bağlı olarak geliştiğini anlatan Süt, sigara kullanımının idrar kaçırmayı tetikleyen önemli etkenlerden olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Sigara içilmemeli ve içiliyorsa bırakılmalıdır. Sigara kullananlarda tekrarlayan kronik öksürük, karın içi basıncı artırarak idrar kaçırmayı kolaylaştırıyor. Nikotin mesane kasılmalarını artırarak acil sıkışma hissine neden olur. Sigara ayrıca östrojen miktarında azalmaya yol açarak kollajen sentezini olumsuz etkilediğinden pelvik taban desteğini azaltır. Sigara kullanımı idrar kaçırmayı tetikliyor."

Süt, idrar kaçırma probleminin önlenmesi içinde egzersiz yapılması ve idrar kaçırmayı arttırdığı düşünülen içecek ve yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini kaydetti. Haber Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan Sanayi Sitesi Esnafı İle Buluştu
Veli-Der: ‘Okullarda korona alarmı’
“Hep birlikte istişare edelim”
Kapış kapış kapya
Nato’ya temizlik
Tunca Nehri kenarında farkındalık etkinliği
Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’dan ilginç açıklamalar
Edirne’de kaçak avcılığa geçit yok
Kaya’dan Gaziler Günü mesajı 
Hudut Kartalları kıskıvrak yakaladı
Demir: “Gazilerimizin aziz hatırasını ilelebet yaşatacağız” 
İTB, Yunan’dan AİHM kararlarını uygulamasını bekliyor