‘İyi tarihçi şüpheci olur’
Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemik Koçak, iyi bir tarihçinin geçmişten aktarılan bilgilere şüpheyle yaklaşıp, değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tarih Okulu Topluluğu tarafından TÜ Eczacılık Fakültesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu'nda "Tarih ve Tarihçi ve Tarihçilik" başlıklı konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Cemil Koçak, tarihin zaman ilerledikçe genişlediğini ve alanının sürekli büyüdüğünü söyledi.

Tarihi "geçmişimize ait bilgiler yığınından başka bir şey değildir" diye tanımlayan Prof. Dr. Koçak, "Geçmişte olup bitenleri hiçbir şekilde değiştiremeyiz. Ama gelecek elimizdedir. Geçmişi öğrenmek heyecan verici ya da merak uyandırıcıdır. Tarih uzun bir dönemdir ve her nesilden sonra genişlemeye devam eder. Tarih devamlı zaman bakımından ilerliyor ve daha geniş bir alana sahip oluyor. Bu bakımdan tarihçi, tarihin neresinden itibaren bir bilgiye sahip olabilir derseniz bu çok kısa bir süre olur. Tarihçiler, Adem ve Havva'dan günümüze kadar olan dönemi hiç bilmediği ve bilemeyecek. Tarihçilerin iletebileceği bilgiler, ancak ona ulaşan bilgilerdir." şeklinde konuştu.

Tarihçinin bilgisinin geçmişten aktarılanlarla ilgili olduğunu anlatan Koçak, iyi bir tarihçinin kendisine aktarılan konulara şüphe duyarak yaklaşması ve araştırarak doğru bilgiye ulaşmaya çalışması gerektiğini vurguladı.

Konferansa, TÜ Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti
Twitter’daSaros isyanı!