71 işletmeye 438 bin TL ceza
Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gıda mevzuatına aykırı faaliyet gösteren 71 işletmeye toplam 438 bin TL idari para cezası uyguladı.
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Müdürlük, 2019 yılı içerisinde, “568 adet kayda tabi gıda üretim yerinde 804, 2750 adet kayda tabi gıda satış yerinde 3093, 3268 adet toplu tüketim yerinde 3873, 296 adet yem fabrikası ve yem satış noktasında 106, 397 adet onaya tabi gıda üretim yerinde 491 adet olmak üzere toplam 8 bin 367 denetim yaptı.

Müdürlük yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre Bakanlığımız uhdesinde yürütülmektedir.” denilerek şunlar belirtildi:

“Bu kapsamda ilimizde gıda kontrol ve denetim faaliyetleri 44 personel ile gerçekleştirildi.

Bu denetim ve resmi kontroller neticesinde Gıda Mevzuatına aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 71 işletmeye toplam 438.089 TL İdari Para Cezası uygulanmak suretiyle yasal işlem gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar gerek yurt içi denetim faaliyetlerinde, gerekse de ithalat kontrollerinde 750 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır. Yine İl Müdürlüğümüz tarafından 27.747 ton gıda maddesi için 982 adet sağlık sertifikası düzenlenmek suretiyle ihracat işlemleri gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı içerisinde 140 adet Alo 174 Gıda İhbar Hattı şikâyeti ile 73 adet CİMER başvurusu alınmış ve 7 adedi İdari Para Cezası Uygulanması suretiyle sonuçlandırılmıştır. Halk sağlığının korunması birinci önceliğimiz olduğundan, denetim ve kontrol hizmetlerimiz artarak devam etmektedir. ‘En İyi Denetçi Tüketicinin Kendisidir’ ilkesinden yola çıkarak vatandaşlarımızın gıda alış verişlerinde dikkatli olmaları, olası şikayetlerini Alo Gıda 174 ihbar hattına bildirerek hem bilinçli tüketicilik, hem de bilinçli vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri konusundaki hassasiyetleri tarafımızdan öncelikle dikkate alınarak en hızlı şekilde değerlendirilmektedir”  

HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti
Twitter’daSaros isyanı!