Ulaşıma tepkiler dinmiyor
Trakya Üniversitesi (TÜ) öğrencileri, Edirne'de şehir içi ulaşım hizmeti veren Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'ne (ETUS) yapılan ulaşım zammının geri alınması, öğrencilere aylık abonman uygulamasının getirilmesi ve ekim ayı itibariyle uygulamaya geçen yeni güzergâhların eski haline döndürülmesi için imza kampanyası başlattı.
Yayın Tarihi: 10 Ekim 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

TÜ Bolcaana Yemekhanesi önünde bir araya gelen bir grup öğrenci, ulaşım zammı ve güzergâh değişikliğini protesto ederek, yapılan değişikliklerin yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

Grup adına açıklama yapan makine mühendisliği bölümü öğrencisi İsmet Berker, şehir içi ulaşımda yaşanan sorunların öğrencileri olumsuz etkilediğini öne sürdü.

"Ulaşımda sorunlar yaşıyoruz"

Öğrencilerin okula gitmek için sürekli toplu taşıma kullandığını ve ulaşımdaki sorunlarla yüz yüze kaldığını dile getiren Berker, şöyle devam etti: "Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayında ulaşıma gelen zammı onayladı. Bununla birlikte bir yıl içerisinde 10 ay aralıklarla ETUS'a toplam yüzde 31,4 oranında zam yapılmıştır. Biz öğrenciler olarak barınma, yaşama, ders malzemeleri için zaten bir para harcıyoruz. Öğrenci dostu olduğunu iddia eden bir belediyenin bu zamları onaylaması öğrencilerin ekonomisine zarar vermektedir.

Aylık abonman talep ettiler

İstanbul’da var olan sistemi yani aylık abonman sistemini istiyoruz. Yani öğrencilerin ekonomisinin biraz daha rahatlamasını istiyoruz. Ayrıca, ulaşımın belli başlı sıkıntıları üzerine de imza topluyoruz. Otobüsler 'balık istifi' gibi dolu oluyor. Bu durum güvencesiz ve rahatsız bir ulaşım demek. Doluluk ve güzergah değişikliklerinden dolayı okula geç kalıyoruz."

Başlatılan imza kampanyasına öğrencilerin destek verdiğini ve bin 500'den fazla imza topladıklarını belirten Berker, önümüzdeki hafta toplanan imzaları ve ulaşımda yaşanan sorunlara dair hazırladıkları raporu belediyeye teslim edeceklerini kaydetti.

Güzergâh değişikliğinin iptalini istiyorlar

Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyeleri de Edirne Belediye Meclisi'nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergâh değişikliği kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci, ulaşımdaki güzergâh değişikliği kararının yasalara aykırı olarak alındığını iddia etti.

Edirne Belediyesi'nin ulaşımla ilgili karar alırken diğer kooperatifleri göz ardı ettiğini savunan Dilci, "Suç duyurusunda bulunma nedenimiz kararın bir kez oylanmasına rağmen 13 karar üretilmiş olması. Bize göre bu yanlış. Mecliste her kararır ayrı ayrı onaylanması gerekiyor. Biz hem bu kararın iptali için İdare Mahkemesine başvuracağız hem de bu kararın altında imzası olanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız." diye konuştu.

Dilci, yapılan güzergâh değişikliğiyle kooperatif üyelerinin mağdur olduğunu öne sürdü. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı