Akıllı, Helvacıoğlu’na su zammını sordu
Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski 2. Başkanı Şükrü Akıllı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na kooperatifin devir işlemi ve suya yapılan zamlar olmak üzere bazı konuların cevaplandırılması istemiyle mektup gönderdi.
Yayın Tarihi: 10 Ekim 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin, Keşan Belediyesi’nin mücavir alanında bulunan Erikli Sahili’nde 11 Ağustos 1989 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Akıllı, “Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi, faaliyet süresinin bitimi olan 11 Ağustos 2019 tarihine kadar kooperatif üyelerinin aidat ve katkı payları ile örneği görülmemiş bir dayanışma ile tüm belediyecilik hizmetlerini yaparak yerleşim alanını önemli bir turizm beldesi haline getirmiştir. 30 yıl boyunca belediyenin bir şubesi gibi faaliyet gösteren kooperatifin malum gerekçelerle 4 Ağustos 2019 tarihinde yapmış olduğu olağanüstü genel kurulunda oy birliği ile kooperatifin aktif ve pasifi ile yasa ve ana sözleşmesi doğrultusunda, Keşan Belediyesi’ne devir kararı alınmasıyla süreç tamamlanmıştır. Kooperatifin sicil kaydı silinerek, fesih edilmiştir" diye durumu özetledi.

Kooperatifin Keşan Belediyesi’ne aktif ve pasifi ile devir edilmesi ile ilgili son genel kuruldan bu güne kadar belli bir süre geçtiğini belirten Akıllı, “Kooperatifin sicili silineli baya bir süre oldu ama halen imzalanmış bir protokol yok. Önce protokol yapılması gerekirken bu kurala uyulmadı. Oldu bitti ile böyle bir devir işlemini hangi zemine oturtacağız. Belediyenin Erikli’ye temsilci diye atadığı kişiden konu ile ilgili bilgileri belgeleri talep etmek bile tepki ile karşılanıyor. Bu anlayışı şiddetle kınıyorum. İnsani ve Beşeri ilişkileri oldukça zayıf, kibir sahibi olanlarla Erikli nasıl yönetilecektir? 30 yıllık birikimimizi veriyoruz. Onlar bize zam ile usulsüz tahsilatla ceza veriyorlar. Yasal hakkımıza rağmen bilgi edinmemizi bile hazmedemiyorlar. Her şeye rağmen hakkın, hukukun, adaletin savunuculuğunu yapmaya devam edeceğim" şeklinde ifadede bulundu.

Akıllı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

“1-Aktif ve pasifi ile devir kararına istinaden, devri usul ve esaslarını, hangi varlıkların devir alındığını içeren bir protokol var mıdır? Var ise, bir örneğinin tarafıma gönderilmesini, yok ise, neden düzenlenmediğinin açıklanması.

2- Kooperatifin 26.05.2019 tarihli olağan genel kurulunda, aidat, katılım payları ve diğer hizmet gelirlerine zam yapılmayarak, aynen alınmasına karar verilmesine rağmen özellikle üyelerin parasal katkılarıyla temin ettikleri su sarfiyatı bedellerine devir işlemi dahi tamamlanmadan %100’ü aşan oranda zam yapılma gerekçeniz ve yasal dayanağınız nedir?

3- Kooperatif ağustos ayı içerisinde ticaret sicil kayıtları silinerek, faaliyetine son verilmiştir. Fesi edilen bir kooperatifin faaliyet dönemine ait aidatlarının tahsili gerekirken, belediyenizce fesih tarihinden sonraki ayları da kapsayarak, tam yıl üzerinden aidat geliri tahsil ettiğiniz üyelere verilen makbuzlardan anlaşılmaktadır. Bu uygulamayı hangi yasal ve hukuki gerekçe ile devam ettirmektesiniz?

Bu çerçevede; 4709 sayılı yasanın değişik 4778 sayılı yasa ve 4982 sayılı yasa hükümleri kapsamında gerekli bilgilerin verilmesini ve dokümanların gönderilmesini saygı ile arz ederim.” HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı