Kazdağları mücadelesine Edirne desteği
Çanakkale’nin Kirazlı köyünde altın madeni için ÇED raporuna aykırı olarak 195 binden fazla ağacın kesildiği Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesinde devam eden Su ve Vicdan Nöbetinde Ekoloji Birliği’nin miting çağrısı üzerine Trakya Platformu Edirne Bileşenleri bölgede çevrecilere destek olmaya gidecek.
Yayın Tarihi: 09 Ekim 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Çanakkale Belediyesi ve Kent Konseyi Çevre Meclisi ile STK’lar tarafından başlatılan Su ve Vicdan Nöbetlerinin ardından; Kanadalı altıncı şirket Alamos Gold’un 13 Ekim tarihinde ruhsat yenileyecek olması ve son yaşanan gelişmelerin ışığında Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Mitingi düzenleme kararı alındı. Ekoloji Birliği tarafından 12 Ekim’de Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan Büyük Su ve Vicdan Nöbeti mitingine çağrı yapıldı.

Çağrıya uyan Trakya Platformu Edirne Bileşenleri, 12 Ekim Cuma Günü saat 07.30’da Edirne Belediyesi önünden kalkacak araçlar mitinge katılım gösterecek.

“Ya Seninle Ya Senin Elinde Kaz Dağları İçin Sen de Gel” sloganıyla düzenlenen destek etkinliğinde şu açıklama yer aldı:

“Kaz Dağları ve çevresine sahip çıkmanın, yaşama ve doğaya sahip çıkmak olduğunu bilerek, tüm ekoloji dernek ve platformlarını, emek ve demokrasi güçlerini Çanakkale mitingine katılım için seferberlik ilan etmeye çağırıyoruz.Kaz Dağları ve çevresi, başta siyanürlü altın madenciliği olmak üzere, metalik madencilik projelerinin işgali altında. Bölgede onlarca proje var. Ormanlar kesiliyor, tarım alanlarına, meralara el konuluyor, barajlar, göletler madencilere tahsis ediliyor.

Kanadalı Alamosgold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik firmasına alanı teslim etmek için Kirazlı’da 200 bin ağaç ÇED Raporuna aykırı bir şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle kesildi. Firmanın Ağı Dağı ve Çamyurt’ta başka projeleri de var. Dağlarımızda bu katliama izin vermeyeceğiz. Çanakkale ve Balıkesir’in dağları, ovaları, köyleri tehdit altında. Toprağımız ve suyumuz zehirleniyor. İktidarın maden yasası, çevre yasası ve diğer yasalarda yaptığı düzenlemeler ile sit alanları, tarım alanları, meralar, ormanlar, dereler kapitalist şirketler için yeni pazarlar haline getirildi. Çanakkale ve Balıkesirliler havasına, suyuna toprağına sahip çıkmak için seslerini yükseltti ve “Su ve Vicdan Nöbeti” ne başladı.

Nöbet, #HeryerKazdağları, adıyla çadırlı direnişle devam ediyor.Ülkemizin her yanından gelen ziyaretler ve destekler ile güçleniyor. Mücadele, 12 Ekim 2019 tarihinde yapılacak miting ile daha da yükselecek ve tüm bu talan ve yıkım projelerinden vazgeçilene kadar sürecek. İktidarın ve şirketlerin algı operasyonları, kendilerine yandaş yaratma çabalarının bir yararı olmayacak. Ekoloji Birliği olarak tertip komitesinde yer aldığımız Çanakkale mitingine bileşenlerimizle birlikte tüm gücümüzü seferber ederek katılacağız. Kaz Dağları ve çevresine sahip çıkmanın, yaşama ve doğaya sahip çıkmak olduğunu bilerek, tüm ekoloji dernek ve platformlarını, emek ve demokrasi güçlerini Çanakkale mitingine katılım için seferberlik ilan etmeye çağırıyoruz. 12 Ekim 2019 tarihinde yapılacak Çanakkale mitingi, 26 Ekim 2019 Ankara’da yapacağımız Ekoloji mitingi için de önemli bir sinerji yaratacaktır. Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir! Kapitalizme inat yaşasın hayat” Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Selimiye’de avuçlar yağmur için açıldı
Mumcu, karanfillerle anıldı
Kapılara ‘Korona’ tedbiri
“Osmanlı Köyü’ne ziyaretçi akacak”
“Kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durun”
Ciğer ve bademezmesine hayran kaldılar
Sevenleri Zogo’yu unutmadı
Garsonlara hijyen dersi
Tatilleri eğlenceyle, trafik eğitimiyle geçiyor
Uzunköprü Milli Eğitim Müdürü kaza geçirdi
Zabıtalara öfke kontrolü eğitimi
Tur otobüslerine denetim