Silajlık mısır yüz güldürdü
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği(SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, silajlık mısırdan bu sene iyi kazanç sağlandığını söyledi.
Yayın Tarihi: 11 Eylül 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Suiçmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Geçen sene tonu 170-180 lira olan silaj bu sene 250-280 lira arasında. Silaj hem hayvan yetiştiricisi, hem de ticaretini yapan için karlı bir bitki" dedi.

Süt veriminde silajlık mısırın önemine değinen Suiçmez, "Birinci mahsül mısır silaj biçimleri başladı. Silajlık mısırın süt hayvancılığında önemli bir yeri var. Süt verimini yüzde 15 artırıyor. Bölgemizde mısır silaji ekimi yeterli seviyede. Eken sayısı oldukça fazla. Hatta satıp para kazanan var. Geçen seneye göre mısır silajı fiyatı arttı. Geçen sene tonu 170-180 lira olan silaj bu sene 250-280 lira arasında. Silaj hem hayvan yetiştiricisi, hem de ticaretini yapan için karlı bir bitki. Hayvancılığın olmazsa olmazı. Yem sanayicilerine bağımlı kalmamak için kaliteli kaba yem üretmemiz lazım. Kaliteli kaba yemin başında yonca ve silaj gelir. Bazı köylerimizde ikinci ürün olarak mısır ekiliyor. Daha sonra ekilen mısır, silaj yapılıyor. Silajlık mısır birçok tarım ürününden daha fazla kazanç sağlıyor. Bir dekar tarladan 7-8 ton mısır silajı almak mümkün. Devlet silajlık mısırın dönümüne geçen sene 100 lira destekte verdi. İkinci mahsüle de aynı rakamı veriyor. Bir tarladan senede iki mahsül ekerek iki destek almak mümkün. Su ikinci mahsül ekiminde çok önemli" şekilde konuştu.

HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

"ESNAF DEVLETİ YANINDA GÖRMEK İSTİYOR"
T.Ü. “TÜRK GENOM” PROJESİNDE
Sanal ortamda ‘Makamda Şifa’ konseri
Asırlık sanat geleceğe taşınıyor
T.Ü.'DE “BEŞİ BİR YERDE” AKREDİTASYON
Trakya ve İstanbul’un tercihi Saros Körfezi
İki günde 4 bin maske dağıttı
 “2 ayın ardından kapılarımızı açıyoruz”
Valilik suç kayıtlarını paylaştı
Saros’da dalışlar Haziran’da başlıyor
Öğrenmedeki başarıda uykunun rolü
Aynı köyde ikinci vaka