Silajlık mısır yüz güldürdü
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği(SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, silajlık mısırdan bu sene iyi kazanç sağlandığını söyledi.
Yayın Tarihi: 11 Eylül 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Suiçmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Geçen sene tonu 170-180 lira olan silaj bu sene 250-280 lira arasında. Silaj hem hayvan yetiştiricisi, hem de ticaretini yapan için karlı bir bitki" dedi.

Süt veriminde silajlık mısırın önemine değinen Suiçmez, "Birinci mahsül mısır silaj biçimleri başladı. Silajlık mısırın süt hayvancılığında önemli bir yeri var. Süt verimini yüzde 15 artırıyor. Bölgemizde mısır silaji ekimi yeterli seviyede. Eken sayısı oldukça fazla. Hatta satıp para kazanan var. Geçen seneye göre mısır silajı fiyatı arttı. Geçen sene tonu 170-180 lira olan silaj bu sene 250-280 lira arasında. Silaj hem hayvan yetiştiricisi, hem de ticaretini yapan için karlı bir bitki. Hayvancılığın olmazsa olmazı. Yem sanayicilerine bağımlı kalmamak için kaliteli kaba yem üretmemiz lazım. Kaliteli kaba yemin başında yonca ve silaj gelir. Bazı köylerimizde ikinci ürün olarak mısır ekiliyor. Daha sonra ekilen mısır, silaj yapılıyor. Silajlık mısır birçok tarım ürününden daha fazla kazanç sağlıyor. Bir dekar tarladan 7-8 ton mısır silajı almak mümkün. Devlet silajlık mısırın dönümüne geçen sene 100 lira destekte verdi. İkinci mahsüle de aynı rakamı veriyor. Bir tarladan senede iki mahsül ekerek iki destek almak mümkün. Su ikinci mahsül ekiminde çok önemli" şekilde konuştu.

HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü