'Ayçiçeğinde fiyat makul seviyede'
Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, yağlık ayçiçeği tohum fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2 bin 500 TL/ton olarak belirlendiğini ve açıklanan fiyatın üretici açısından hayırlı olmasını diledi.
Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Şen, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, %40 yağ oranlı, %9 rutubetli ve %2-%4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatı, 2019/2020 üretim sezonu için 2 bin 500 TL/ton olarak belirlendi.” ifadesini hatırlatan Şen, “Geçen yıl, ayçiçeği alım fiyatı ton başına, 2 bin 320 TL’ydi. Bu yıl belli bir artış yaşanarak, fiyat 2 bin 500 TL seviyesine çıkarıldı. Üretici de, 2 bin 500-2 bin 600 TL seviyesinde bir fiyat bekliyordu. Dolayısıyla, üretici açısından beklenen bir fiyattı. Açıklanan fiyat, inşallah üreticimiz açısından iyi olur" dedi.

“Ayçiçeğinde fiyatlar açıklandı. Peki, bu yıl verimden beklentiniz nedir?” sorusuna Şen, “Bölgemizde şuanda, sembolik olarak bazı yerlerde biçimler oldu. Hasat, önümüzdeki süreçte başlayacak. Bölgemizde, ayçiçeğinde çok fazla bir hastalıkla karşılaşılmadı. Bundan ötürü de, verimlerin iyi seviyede olacağına inanıyorum. Verim konusunda, sıkıntının yaşanacağına inanmıyorum. Fiyat, herkesin beklentisi oranında açıklandı. Bazı kesimler, ayçiçeği fiyatının 3 bin TL’nin üzerinde olmasını bekliyordu. Üretici olarak, bizlerde o seviyede bir fiyat açıklanmasını isterdik. Ama açıklanan fiyatının makul seviyede olduğunu düşünüyorum. Eğer verimde iyi olursa, iyi bir sezon geçirmiş oluruz" şeklinde cevap verdi.

Tüccarların da, yine bu fiyat üzerinden alım yapmalarını beklediklerini ifade eden Şen, "Üreticimizin mağdur edilmeden iyi bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum" dedi. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Fahriye nineye AHBAP eli
Ayçiçeği ön alım fiyatı açıklandı
‘Caydırıcı cezalar getirilmeli’
Çakırlar'dan 'kayyum' tepkisi
ÖDP'den HDP'ye kayyum desteği
Gurbetçilere ‘tatlı’ uğurlama
Adliye Taksi ATGV'den dertli
Karga kurtarma operasyonu
TEM’den öğrencilere bilgilendirme
Tombul Camii eski ihtişamına kavuştu
TREDAŞ sahaya iniyor
Azınlık okullarının kapatılmasına tepki