Vere vere kalmadı
Bakkallarda veresiye defteri devri kapandı. Bakkal esnafı, büyük marketlerle rekabet edemez hale geldi. Eskiden 'yaz tahtaya al haftaya' mantığı ile satış yapan bakkallar, şimdilerde veresiye defterini kapadı. Para ile alışverişte yerini kredi kartına bırakırken bakkal esnafı marketlerle yarışamayarak batma noktasına geldi.
Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2019, Cuma 07:00
Haberleri

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, büyük marketlerin mantar gibi çoğaldığını belirterek şunları belirtti:

"Veresiye defteri kalmadı. Bakkal esnafı zamanında parasını alamadığı ve kart sisteminden dolayı bu işten kaçınıyor. Kişi önce resmi borcunu kapatıyor, açık diye tabir ettiğimiz veresiye defterine yazılanı ödemiyor. 'Ona faiz işliyor buna faiz işlemiyor' düşüncesi hakim olduğundan varolan veresiye defterini esnafımız kaldırıyor.

Aramızda veresiye veren çok nadir. Zamanında borcunu kapatan müşteri olsa niye veresiye verilmesin ama artık veresiye kalmadı. Edirne Merkez ve bağlı köylerde 650 üyemiz var. Bunun yanında kuru yemişçisi, yalnız tekel bayii olanlar var. 350-400 arasında bakkaliye konumunda çalışanlar var. Her yıl üye sayımız artarken artık yavaş yavaş düşüşe geçtik. Büyük işletmeler kuralsız açıldığı sürece kendi kendini finanse edenler bizim gibi bakkal gurubunu değil 50-60 meslek grubunu etkiliyor. Kırtasiye, elektronik eşya, tuhafiye, kundura, züccaciye, tekstil gibi 60'a yakın meslek grubu çok etkileniyor.

Mutlaka bir kural gelmeli. Kapanma oranında çok fazla düşüşler olmasa da cirolarımızda iş kaybımız çok fazla. 10 yıl önceki cirolarla bu yılki cirolarımız düşük. Biz her yıl yüzde 40 gibi cirolarımızda kayıp veriyoruz. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ticaret Bakanı Ruhsan Pekcan'ın da katılacağı Ankara'da toplantıya katılacağım. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkında kanunun eksik olan bazı taraflarının düzenlenmesiyle ilgili talepler gündeme gelecek. Çıkmış olan bu yasada belli düzenlemelerin oluşması talep edilecek derken, mahalle aralarına kadar giren zincir marketlerin nüfus oranına orantılı olarak açılması, park yeri bulundurma zorunluluğu getirilmesi gibi bazı eksiklikler var. Küçük esnafın bulunduğu yerde işini engellemeyecek şekilde onalrın da çalışmaları sağlanmalı. Biz kendi kendimizi finanse eden küçük esnaflar işinden olmamalı. Mantar gibi her gün her ay istenildiği kadar her yerde zincir market açılıyor ve bunların bir kuralı olmalı. Bu taleplerimizi genel başkanımız da ticaret bakanına iletecek" dedi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gazi İlkokulu bilmecesi
Bu da bizim ‘dana’
Soğuk algınlığı ilacında Aralık rekoru
‘Bizi tahliye edemezler’
Yağış buğdaya ilaç oldu
‘Karantina yok, paylaşımlar asılsız’
Tatillerini kütüphanede geçiriyorlar
Sulama kanalına düşen kişi öldü
Yakalanan DHKP/C şüphelisi tutuklandı
EDİKAB üyelerine 5 milyon kâr
Polislerden depremzedelere kışlık
CHP'li Vekil’den 'kuraklık ödeneği' önerisi