‘50 liralık harç bedeli kabul edilemez’
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, yurt dışı çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Hükümetin sinekten yağ çıkartmaya çalıştığını belirten Pekcanlı, “Bu artış aynı zamanda insanların özgürlüğünü de kısıtlamak. Sivil toplum kuruluşları ve derneklerden ciddi anlamda tepki bekliyorum” dedi.
Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2019, Cuma 07:00
Haberleri

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 1 ile 17. maddelerini kapsayan 1. bölümü, TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz akşam kabul edildi.

Düzenlemeyle yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç miktarı 15 liradan, 50 liraya çıkarıldı.

Yurt dışı çıkış harçlarında yaşanan büyük artış, başta Avrupa’ya açılan 5 sınır kapısının bulunduğu Edirne’yi etkiledi.

“Sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorlar”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, söz konusu artışın yeni kaynak arayışlarıyla ilgili olduğunu ifade etti.

AK Parti hükümetinin Türkiye’yi yönetemediğini savunan Pekcanlı, “Hazinenin kasasında para kalmadı. Devlet memurlarının maaşlarını ödemek ve yarım kalan projeleri devam ettirebilmek için yeni kaynaklar bulmaya çalışıyorlar. AKP hükümeti sinekten dahi yağ çıkaracak. 15 liralık yurt dışı çıkış harcının 50 lira olması insanların özgürlüğünü de kısıtlamak anlamına geliyor. Sosyal medyada vatandaşlarımız tepki gösteriyor. Ancak özellikle bu şehrin ticari hayatına yön veren sivil toplum kuruluşları ve derneklerden ciddi anlamda bir tepki bekliyorum. Kabul edilebilir bir artış değil” ifadelerini kullandı.

“Gidişat hiç iyi değil”

Art arda gelen zamları üzülerek takip ettiklerini belirten Pekcanlı, “Maalesef insanlar artık zamlara da alıştı. Daha yeni benzin ve motorine zam geldi. Kötü olan insanların bu tarz zamlara alışıp, tepkisiz kalması. Korku imparatorluğunun olduğu yerde bunlara tepki verenlerin başına ne geldiğini de insanlar görüyor. Gidişat hiç iyi değil. Yaşanan durumları üzülerek takip ediyoruz” diye konuştu. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gazi İlkokulu bilmecesi
Bu da bizim ‘dana’
Soğuk algınlığı ilacında Aralık rekoru
‘Bizi tahliye edemezler’
Yağış buğdaya ilaç oldu
‘Karantina yok, paylaşımlar asılsız’
Tatillerini kütüphanede geçiriyorlar
Sulama kanalına düşen kişi öldü
Yakalanan DHKP/C şüphelisi tutuklandı
EDİKAB üyelerine 5 milyon kâr
Polislerden depremzedelere kışlık
CHP'li Vekil’den 'kuraklık ödeneği' önerisi