Eren: ‘Kırkpınar başka yere taşınsın!’
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Tavuk Ormanı için başlattıkları mücadeleyi sosyal medya platformu chance.org’a taşıdıklarını belirtti. Eren, imza kampanyası için çağrıda bulunurken, kampanyada “Tavuk Ormanını koru: Kırkpınar'ı başka yere taşı” ifadelerine yer verildi.
Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2019, Cuma 07:00
Haberleri

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Er Meydanı alanının Edirne Saray sınırlarına ait olduğunu ve Tavuk Ormanı’nın bu haliyle zarar gördüğünü ifade eden Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, online mücadele başlattı. Dernek tarafından toplanan imzaların yanı sıra sosyal medya platformu chance.org’da da imza kampanyası oluşturuldu.

Kampanyada söz konusu alanın 1. Derece Doğal Sit Alanı olduğu hatırlatılarak, şöyle denildi: “Türkiye’nin en büyük Osmanlı saraylarının ikincisi olan Edirne Sarayı ve onun Has Bahçesi (Tavuk Ormanı) halen çok zengin flora ve faunasıyla 1990 yılında ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ilan edilmiştir. Alan ender coğrafi yapısı, zengin tarihsel birikimi, yakın geçmişte tarihte oynadığı önemli rolü nedeniyle, kent kültür ve tarihi açısından da büyük öneme sahiptir.

Tavuk Ormanı olarak bilinen alana ne yazık ki bugüne kadar pek çok fiziki müdahale yapılmıştır. Pragmatist yöntemlerle özel ve kamu eliyle yapılan fiziki müdahaleler sorunları zamanla derinleştirerek büyük bir açmaza dönüştürmüştür. Bazı kısımlar kamu tarafından özel işletmelere verilmiş, peyzaj açısından yanlış tasarlanan yollar, sürekli genişleyen işletmeler, buralarda özel günlerde havai fişeklerin atılması gibi ses ve ışık kirliliği yüksek uygulamalar yaban hayata da büyük zarar vermektedir.

Sarayın Has Bahçesine kurulan Güreş Stadyumu buranın ruhuna, tarihi dokusuna ve doğasına uygun değildir. Kırkpınar Güreşleri için bir fuar alanı tasarlanarak en hızlı şekilde bu bölgeden çıkarılmalıdır. Osmanlı Sarayı’nın Has Bahçe’si mevcut yasalarımıza göre bilimsel açıdan korunmalı, geleceğe aktarılması için tüm imkânlar devreye sokulmalıdır. Bu bizlerin birincil görevidir. Biz aşağıda imzası olanlar Tavuk Ormanı / Has Bahçe’nin 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesini talep ediyor, tüm kurumları ve yöneticilerimizi duyarlı olmaya, ivedilikle mevcut yasalara göre gereğini yapmaya çağırıyoruz” Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

2 Ay Önce Evlenmişti
Öğrenciler cumhuriyet için aynı sahnede
‘İyi tarihçi şüpheci olur’
Hurdaya dönen araçtan yarasız çıktı
Musulça’ya cem evi
71 işletmeye 438 bin TL ceza
Keşan'da sahte tutanak iddiası
Saraçlar’da Atatürk
Köprü eleştirisine ilginç yanıt
"Buğdaylı fişekle" domuz mücadelesi
"Dünya Palyatif Bakım Günü" programı
ESTAB'tan Saros Tematik Turizm Haritası