Edirne Belediyesi’nden örnek davranış
Yeni Yargı Paketi’nde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasının resmi ilan alan yerel basın üzerinde yaratacağı tahribata karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sonra bir adım da Edirne Belediyesinden geldi.
Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2019, Cuma 07:00
Haberleri

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yerel gazetelerin icra ve iflas ilanlarının kaldırılması ve resmi ilanların tamamına kısıtlama gelmesinin gündemde yer almasıyla resmi ilan alan gazetelerin ekonomik açıdan zor günler geçireceğini anlattı.

Doğan, ayrıca İzmir BŞ Belediyesinin ve bazı belediyelerin meclis kararlarını yerel gazetelere destek olmak amacıyla ayda iki kez yayınlatılması kararından da bahsetti ve Edirne Belediyesi’nin de alacağı böyle bir kararla yerel gazetelere destek olmasını yerel gazeteleri az da olsa rahatlatacağını söyledi.

Belediye Başkanı Gürkan da, yerel gazetelerin ne zorluklar içerisinde olduğunu bildiğini ve zaman zaman destek yaptıklarını belirterek böyle bir teklifin çok iyi ve aynı zamanda şeffaflığın da açıkça belirtisi olduğunu vurguladı.

Gürkan, Yeni Yargı Reformu Paketi’nin yasalaşması halinde yerel basının çok zor durumda kalacağını belirterek, ‘desteğimiz devam edecek’ dedi. 

Başkan Gürkan, “Yerel basın ile yerel yönetim işbirliği modeli oluşturabiliriz. Eğer destek çıkılmazsa yerel medyanın sesi de kısılmış olur ki bu da en çok demokrasimize zarar verir. Bu nedenle şeffaflıkta ön plana çıkarılarak meclis kararlarının resmi ilan alan gazetelerde BİK aracılığı ile yayınlatılması kararını görüşüp, bir karar vereceğiz” dedi. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

2 Ay Önce Evlenmişti
Öğrenciler cumhuriyet için aynı sahnede
‘İyi tarihçi şüpheci olur’
Hurdaya dönen araçtan yarasız çıktı
Musulça’ya cem evi
71 işletmeye 438 bin TL ceza
Keşan'da sahte tutanak iddiası
Saraçlar’da Atatürk
Köprü eleştirisine ilginç yanıt
"Buğdaylı fişekle" domuz mücadelesi
"Dünya Palyatif Bakım Günü" programı
ESTAB'tan Saros Tematik Turizm Haritası