Adalet nöbetine polis müdahalesi
Geçtiğimiz yıl Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin vagonlarının devrilmesiyle 25 kişinin hayatını kaybettiği faciada yakınlarını kaybeden ailelerin Anayasa Mahkemesi önündeki adalet nöbeti sırasında yapmak istedikleri basın açıklaması nedeniyle arbede yaşandı. Polisin müdahale ettiği olayda aileler, açıklama yaparak, “Adalet istiyoruz” dedi.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin, Çorlu’da altı boşalan menfezden geçmesi sonucunda vagonların devrilmesiyle 25 kişinin hayatını kaybettiği, 338 kişinin de yaralandığı tren faciasında yakınlarını kaybeden acılı aileler adalet arayışını başlatmıştı. Bu kapsamda Ankara’da Anayasa Mahkemesi önünde bir araya gelen aileler, polisle karşı karşıya geldi. AYM önünde TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve CHP eski milletvekili Aylin Nazlıaka da ailelere destek olmak istedi.

Basın açıklamasının yapılmasına izin verilmemesinin ardından, polis göstericilere müdahale etti. Yaşanan arbede sırasında tren faciasında yaşamını yitiren Edirneli Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaşarak, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Müdahalelere rağmen açıklama yaptılar

Polisin müdahalesi karşısında dağılmayan aileler, AYM önünde basın açıklamasını gerçekleştirdi.

AYM önünde adalet arayışı

Çorlu Tren Katliamı Aileleri tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bundan yaklaşık on bir ay önce anamız, babamız, eşimiz, çocuklarımız, kardeşlerimiz devletin demiryollarında devletin treninin altında kalarak, can verdi, yüzlercemiz yaralandı. Elim kaza dediler. On ay boyunca sesimizi çıkarmadan adliyelerde hâkimlerden, savcılardan, bilirkişilerden medet umduk acımızı biraz olsun hafifletsinler diye, bir daha böyle katliamlar olmasın diye, suçlular açığa çıkarılsın diye. On ay sonunda savcı bula bula katliamda sorumluluğu bulunan şirketlerden birinin yönetim kurulu üyesini ve soruşturmanın yürütüldüğü şirketlerden birinin danışmanını bilirkişi diye karşımıza çıkardı. Bu bilirkişilerden de 25 canın sorumlusu diye küçük görevleri olan dört kişiyi gösterdiler ve bunu kabul etmemizi istediler, istiyorlar. Yetkilileri de ayrı soruşturuyoruz dediler.On ayın sonunda gözümüzün içine baka baka bize yalan söylediler, sürekli bizi oyaladılar. Ne soruşturdukları bir yetkili var, ne de gerçek suçluları ortaya çıkarma dertleri var. Bu olayda canlarını yitirmiş aileler olarak artık yeter diyoruz. Oyalamalara, kandırmalara karnımız tok. Başta Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü, bürokratlar ve üst yöneticiler olmak üzere birçok kişinin sorumluluğu vardır. Gerçek sorumlular bulunana kadar, suçlulara hak ettikleri cezalar verilene kadar adliyede, sokakta, meydanlarda, sesimizi duyurabildiğimiz her yerde bu adaletsizliği teşhir edeceğiz. Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz. Bu adaletsizliği kabul etmeyen milyonlarca insanın yanımızda bizimle birlikte olduğunu biliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel de basın açıklamasının ardından şöyle dedi: “Ben kimseye zarar vermek için burada değilim. Ben ‘9 yaşındaki çocuğumun kılına zarar gelirse dünyayı yakarım’ diyen bir anneyim. Ben tüm sorumluların karşımıza gelmesini, yargılanmasını istiyorum. Aksini kabul etmiyoruz. Elbet devran değişecek. Biz onları yargılayacağız” Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü