Lavantanın 3 ekonomisi
Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Edirne Lavanta Günleri etkinlikleri kapsamında Edirne’ye gelen Lavanta ve Trüf Mantarı Tanıtım ve Araştırma Derneği Başkanı Niyazi Uluçoban, “Lavantanın yağından, balından ve turizminden yarar sağlanabilir. Bu üçünden birini masrafa çıkardığınız zaman diğer ikisi size kar getirecek bir üründür” dedi.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen 2. Edirne Lavanta Günleri etkinlikleri kapsamında "Türkiye'de Lavanta Tarımı" konulu panel düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında Enstitü’nün Karaağaç’ta bulunan Lavanta bahçesinde katılımcılarla bir araya gelen Trüf Mantarı Tanıtım ve Araştırma Derneği Başkanı Niyazi Uluçoban, Türkiye’de lavanta tarımının geçmişine değindi.

Lavandin en yağsız lavanta türü

Lavanta tarımının yaklaşık olarak 40 yıl önce Isparta’da başladığını dile getiren Uluçoban, “Lavantanın Türkiye’deki geçmişinden bahsedecek olursak, 30-40 yıl önce bir Fransız’ın Türkiye’ye getirdiği türlerle böyle bir tarım oluşmuş. Isparta’nın belirli bölgelerinde ilk olarak oluşmuş. Çünkü orada aromatik bitkilerin tarımı yapılıyor. Bunun da orada başlamasına vesile olmuş. Daha iyi bir tür getirme yerine lavandin dediğimiz içerisinde kalbur olan bir tür getirilmiş. Bunun üstüne bir kültür geliştirilmiş. Çok boylu gösterişli ama yağ oranı az aynı zamanda içeriğinde kalbur olan bir lavanta çeşidi olduğu için dünyada ilaç sektöründe de kullanılan yarı üretemediğimiz bir lavanta çeşididir lavandin kökleri” ifadelerini kullandı.

Uluçoban, lavantanın endüstriyel ve tıbbi aromatik bir bitki olduğundan söz ederek, özellikle son yıllarda Türkiye’de ilaç ve kozmetik sektörünün talep ettiği türlerin yetiştirilmeye başlandığını ve üretimin artığını vurguladı.

Lavantanın çok fazla çeşidi olduğunu ancak yağı bakımından ilaç sektöründe ‘angustifolia’ türünün rağbet gördüğünün altını çizen Uluçoban, "İlaç sektörü sonsuz bir pazar. Türkiye'nin yanında başka ülkelerde bu pazara girse zamanla bu pazarda bir tıkanma olmayacaktır. Biz üreticiler olarak daha kaliteli bir üretimle daha kaliteli bir yağ çıkarmaya dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Uğraşsız tarım: Lavanta

Lavanta tarımının kolay ve keyifli olduğunu hatırlatan Uluçoban, “Lavanta bahçenizi düzenli kurduğunuz zaman çok fazla masraf etmeden her sene aynı derecede ürünü alabileceğiniz bir tarım ürünüdür. Aynı zamanda üçlü bir ürün alma şansınız var. Lavantanın yağından, balından ve turizminden yarar sağlanabilir. Bu üçünden birini masrafa çıkardığınız zaman diğer ikisi size kar getirecek bir üründür. Doğru tür ve doğru ekin yapıldığında 12-15 yıl arası çiçek kesimi yapılabilir. Lavanta yanındaki bitkilere etki etmez. Atık bırakmaz ve doğala yakın bir üründür” ifadelerini kullandı.

Son olarak Uluçoban, Edirne’nin toprak yapısının ve florasının lavanta ekimine uygun olduğunu ve geniş alanlarda ekim yapılabileceğini söyledi. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü