Ayçiçeğinde bozum 70 bin dekara ulaştı
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ayçiçeği tohumunda yaşanan hastalık nedeniyle, Edirne’de yaklaşık 60-70 bin dekar alanda yapılan ekimlerin bozulup, yeniden ekim yapıldığını kaydetti.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Bölgede ekimi yapılan ayçiçeği tohumlarında, hastalık olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, “Tohum firmalarının çoğu yabancı ve çiftçiye, yüksek fiyata tohum satışı yapıyor. Tohumlar, hastalığa karşı toleranslı diye satışı yapılıyor. Hibrit tohumlar, uzun yılların denemeleri sonucunda çiftçilere satışı yapılıyor. Bir yerde garantili çeşitlerdir. Ama tohumlardan kaynaklı, ayçiçeğinde hastalıklar yaşanıyor. Çiftçi, her yıl tohuma ciddi meblağlar ödüyorlar ve her yıl ekim yapıyorlar. Bundan ötürü de, firmaların en azından çiftçinin tohumlarını değiştirmeleri gerekiyor ve tazminat ödemeleri gerekiyor. Birkaç firmanın tüm çeşitleri, hastalığa karşı sorunlu çıktı. Bu firmaların çiftçiyi mağdur etmemesi gerekiyor. Firmaların, çiftçiyi kaybetmemeleri gerekiyor. Ben, tüm tohum firmalarını göreve çağırıyorum" dedi.

Edirne’de çiftçilerin ektiği alanları bozmak zorunda kaldığını belirten Gaytancıoğlu, “Edirne’de yaklaşık 60 bin-70 bin dekar alanda, çiftçi ektiği alanı bozup, yeniden ekim yaptı. Burada çiftçinin mağduriyeti söz konusu. Tohum satışı yapan firma, çiftçinin gönlünü alması gerekiyor. Ayçiçeği üreticisinin zora sokulmaması gerekiyor” şeklinde konuştu. HABER Merkezi

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kırkpınar'ın şampiyonuna 51 bin TL
“Türkiye’de eğitimin karnesi zayıf”
Çeltikte otla mücadele başladı
EKK Kadın Meclisi’nde yeni dönem
Kokusu Uzakdoğu'yu aştı
Doktoru darbedenlere hapis cezası
Gurbetçi için ekstra önlem
Toplama kampında hayatını kaybetti
Bilar’dan yeni kitap
Filiz Okulları’na TEMA’dan kurum sertifikası
'Herkes İstanbul seçimine kilitlendi'
Meslek Yüksekokulu’nda ‘mezuniyet’ heyecanı