Bisiklet kullanımında yükseliş
Keşan Saros Doğa Sporları Derneği(SADOS) Başkanı Faruk Eker, okulların kapanmasına sayılı günler kala, bisikletlerin bodrumlardan çıkartılarak bakımlarının yapılmasını önerirken, bisiklet kullanımının artmasına yönelik çalışmalarda olumlu sonuçlar almaya başladıklarını ifade ederek, bu konuda bazı altyapı çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Eker, bisiklet kullanımının armasına yönelik SARDOS olarak birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, "Okullar da kapandıktan sonra bisiklet kullanımı iyice yaygınlaşacak. Bisikleti sadece çocuklar için bir etkinlik olarak görmek büyük hata olur.” dedi ve şöyle devam etti:

“Çocuklar için en güzel sosyal aktivite bisiklettir. Fakat bisiklet, yetişkinlerin de yaşamının bir parçası olmalıdır. Herkes bodrumlarına inip bisikletlerinin bakımını yaptırmalı ve yollara çıkmalıdır. İlçemizde bisiklet altyapısı hususunda ciddi eksiklikler var ama bu konuda gerekli altyapı çalışmalarının yapılacağına inanıyoruz. Yollara çıkarken güvenli sürüş teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Karayolu trafik kanununa göre bisiklet de bir ulaşım aracıdır. Motorlu araçlar ile aynı haklara sahiptir.

Bu araçların kullandığı tüm yolları, bisiklet sürücüleri de kullanabilir. Yalnız dikkatli olmak zorundayız. Hakkımızın ne olduğunu, bisikleti nasıl kullanmamız gerektiğini iyi bilmeliyiz. Özellikle motorlu araç şoförlerinden iki tekere saygı göstermelerini istiyoruz. Unutmayın ki bisiklet kullananları koruyan bir kaporta düzeneği yok. Onları koruyan sadece kask ve birer eldiven. Lütfen iki tekerlekli araçlara saygı gösterelim”

Sözlerinin devamında, bisiklet kullananlara da seslenen Eker, bisiklet kullananların, yayaların haklarına saygı göstermesi gerektiğinin altını çizerek, "Kaldırım üzerinde bisiklet sürenlere; kaldırımların yayalar için olduğunu hatırlatırım. Biz nasıl motorlu araçlara bize saygı göstermiyorlar diye kızıyorsak, kaldırımlar da yayaların hakkıdır. Birbirimize karşı saygılı olmak zorundayız." diye konuştu.

Çarşı merkezine geldiklerinde bisikletlerini koyacak bir park alanı bulamadıkları için birçok bisiklet kullanıcısının, bisikletleri ile çarşıya çıkmadığını belirten Eker, şunları sıraladı:

 "Keşan'da her geçen gün bisiklet kullanımı artıyor. İlçemizin belli bölgelerine bisikletlerimizi bırakmak amacıyla bisiklet parkları istiyoruz.

Keşan’da trafik bir kaos ise bunun çözümü bisikletlerin çoğalmasıdır. Bisikletin yaygınlaşması trafik sorununa çözüm olur. Fakat bu tür ulaşım araçlarının kullanılabilmesi için gerekli alt yapının da hazırlanması gerekir. Yeteri kadar park yeri olursa, insanlar ufak tefek işlerini motor ve bisikletleriyle halledebilir. Bu da büyük ölçüde ilçemizdeki trafik sorunumuzu çözecektir. Asla unutulmaması gerekir ki, bir ilçede bisiklet kullanımının yaygın olması, o ilçenin medeni olduğunu gösterir. Bisikletin çoğunlukla kullanıldığı illere, ilçelere bakarsak, medeni yerler olduklarını rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Bisiklet, medeniyetin simgesidir”  HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü