Edirneli öğrenciler dünya birincisi
Çernobil Nükleer Santrali'nde yaşanan felaketin ardından kabuklu canlıların radyasyona karşı verdiği tepkiden yola çıkarak "Karidesten Uzaya" projesini hazırlayan Edirne Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı Robotrak Space, Uruguay'da düzenlenen Open First Lego League Dünya Şampiyonası'nda proje-araştırma alanında birinci oldu.
Yayın Tarihi: 12 Haziran 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Şampiyonaya tek Türk takımı olarak katılan ve adını Trakya’dan akab Robotrak Space, 40 ülkeden 69 takım ile yarıştı. Bu yıl ki uzay temasına uygun bir proje hazırlayan ekip, kabuklu canlıların sahip olduğu kitin maddesinin radyasyon önleyici özelliğinden yola çıkarak "Karidesten Uzaya" projesini hazırladı.

Projede öğrenciler, karides kabuklarından elde edilen kitin maddesini belli işlemlerden geçirerek kumaşa entegre etti ve radyasyona karşı dayanıklı bir kumaş elde etti. Uzaya gönderilen uyduların iç kaplaması için geliştirilen bu kumaş sayesinde öğrenciler, hem maliyetlerin düşürülmesini, hem de uzay çöplerinin azaltılmasını hedefledi.

Uzaydaki radyasyonu azaltmayı hedeflediler

Takım üyesi Öykü Karaca, Çernobil Nükleer Santrali'nde yaşanan felaketin ardından kabuklu canlıların radyasyona verdiği tepkiden yola çıkarak bir proje hazırladıklarını söyledi.

Projenin uzaya yollanan uyduların radyasyon önleyici maddelerle kaplanmasını amaçladığını belirten Karaca, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Uzay'da çok yüksek miktarda kozmik radyasyon bulunuyor. Biz bu radyasyonu önlemek amacıyla bir çalışma yaptık. Çernobil'de yaşanan facia sonrasında kabuklu canlıların radyasyondan etkilenmediğini gördük. Canlılar sırtlarındaki kabukta kitin adında bir madde içeriyor ve bu onları radyasyondan koruyor. Bizde karidesten elde ettiğimiz kitin maddesini polimerleştirip kitosan elde edip bununla birlikte uyduları kaplayabileceğimiz bir kumaş oluşturduk."

“Bayrağımızı dalgalandırdık”

Takım üyesi Meriç Tunca ise radyasyonun uzayda büyük bir sorun olduğunu ve bu soruna çözüm amaçlı bir proje hazırladıklarını belirterek, "Türkiye'de elde ettiğimiz başarılar sayesinde Uruguay'a gittik ve orada bayrağımızı dalgalandırarak proje-araştırma alanında şampiyon olduk." dedi.

Bir diğer takım üyesi Emir Gezgin de takım olarak titiz bir çalışma sonucunda dünya şampiyonu olduklarını ve emeklerinin karşılığını aldıklarını kaydetti.

9 aylık yoğun çalışma

Takım koçu ve bilişim teknolojileri öğretmeni Aylin Yücel de hazırladıkları projeyle şampiyona da fark yarattıklarını ifade ederek, "9 aylık bir çalışmayla öğrencilerimiz büyük bir başarı elde etti. Ülkemizi Uruguay'da temsil etti ve birinci oldular. Takımımızla gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu başarının artmasını diliyorum." diye konuştu. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı