Edirne de Atabarı oynayacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birliği Platformu işbirliği ile ‘Dünya Atabarı Oynuyor’ projesi kapsamında 19 Mayıs 2019 Pazar Günü, 81 il ve 19 yabancı ülkede saat 19.19’da eşzamanlı olarak ‘Atabarı’ oynanacak.
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2019, Cumartesi 07:10
Haberleri

Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919 'da Samsun'a çıkışıyla başlayan İstiklal Mücadelesinin 100’üncü yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birliği Platformu işbirliği ile ‘Dünya Atabarı Oynuyor’ etkinliği düzenlenecek.

Türkiye Halk Oyuncular Platformu Edirne İl Temsilcisi Murat İçkır, Edirne’de de Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye'de ilk defa belkide en geniş katılımlı sosyal sorumluluk projesi yapılacak. Etkinliğin adı 'Dünya Atabarı Oynuyor'. Atabarı Anadolu coğrafyasında, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına Artvinli dostlarımız tarafından bahşedilmiş bir oyun. Herkesin bildiği sözleri var; “Bahçası var bağı var, Ayvası var narı var, Atamızdan yadigar, Bizde atabarı var” şeklinde horon formunda oynanan ama globalleşmiş, aynen Harmandalı gibi ülkenin her yerinde oynanan bir dansımız.

Guinness Rekorlar Kitabını zorlayacaklar

İlk defa ülkede 81 il ve 22 ülkede eş zamanlı olarak bir proje gerçekleştiriliyor. Bu projenin başında Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu var. Bu platform Kültür Bakanlığı ve bakanlığın Devlet Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptıkları protokol doğrultusunda 81 il ve 22 ülkede eş zamanlı olarak saat 19.19'da tamamen gönüllülük esasına dayalı, 7 yaşından 70 yaşına kadar, sıradan halkın da katılabileceği bir etkinlik oluşturuldu. Belki de şu an 81 il ve 22 ülkeyle birlikte toplamda 400-500 bini bulacak. Bu da Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday bir etkinlik olacak. 16 yerden canlı yayın olacak ve bunlardan bir tanesi de Edirne.

“2000 kişi ile Atamızı anacağız”

Biz Edirne'de projenin yürütücülerinden İl Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu beyle birlikte Saraçlar Caddesi'ni olmasını uygun gördük. Aslında şehrimizin kültürel mirasını daha güzel yansıtmak için Selimiye'de yapmak isterdik ama şu an etrafının düzenlemesi müsait değil. Sonra Meriç Köprüsü düşünüldü. Oradan da siluet çok güzel gözüküyor. Ama o zaman da trafiğe kapanmalıydı ve bu sıkıntı olacaktı. Derken Vali beyin de tavsiyesiyle zaten gerçekleştirilecek 19 Mayıs Gençlik Haftası kutlama programına dahil edildi. Saraçlar Caddesi'nde zaten etkinlikler olacaktı. Biz de yavaş yavaş saat 18.00 gibi toplanıp, saat 19'u 19 geçe tahminen Edirne'de vatandaşlarla birlikte 1500-2000 kişi ile hem atamızı, hem milli mücadele kahramanlarımızı, doğal olarak da milli mücadelenin başlangıcının 100'üncü yılını böyle bir etkinlikle kutlamış olacağız” HABER Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü