“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Milli Mücadele’nin 100. yılını kutlayarak, Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti.
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Eğitim-İş Edirne Şubesi üyeleri, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü dolayısıyla Saraçlar Caddesi’ne basın açıklaması yaptı.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Türk bağımsızlık hareketini başlattığını hatırlatan Zobar, “19 Mayıs 1919’ta emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen dünyanın tüm mazlum uluslarına da bağımsızlık mücadeleleri için örnek olmuştur” dedi.

Zobar, Atatürk’ün ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmeyerek, modern bir ülke kurduğunu dile getirdi.

“Tehlike ve tehditlerle karşı karşıyayız”

Eğitimde yaşanan değişkenliklerden dolayı gençlerin ciddi tehlike ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu savunan Zobar, “Sınava endeksli yanlış eğitim programları ile ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Gençlik tehlikenin farkında”

Üniversitelerin özerk yapılarının baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia eden Zobar, şöyle devam etti: “Ancak Türk gençliği tehlikenin farkındadır, kararlı adımlarla Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen Türk gençliği, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş, bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitime her şeye rağmen sahip çıkacaktır.” HABER Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kırkpınar'ın şampiyonuna 51 bin TL
“Türkiye’de eğitimin karnesi zayıf”
Çeltikte otla mücadele başladı
EKK Kadın Meclisi’nde yeni dönem
Kokusu Uzakdoğu'yu aştı
Doktoru darbedenlere hapis cezası
Gurbetçi için ekstra önlem
Toplama kampında hayatını kaybetti
Bilar’dan yeni kitap
Filiz Okulları’na TEMA’dan kurum sertifikası
'Herkes İstanbul seçimine kilitlendi'
Meslek Yüksekokulu’nda ‘mezuniyet’ heyecanı