Ramazan’da kan bağışı azaldı
Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail İsmail, ramazan ayı dolayısıyla kan bağışında azalma yaşandığını belirterek, gönüllüleri kan vermeye davet etti.
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) ve Edirne Kızılay Kan Merkezi işbirliğinde Saraçlar Caddesi'nde kan bağış kampanyası düzenlendi.

Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ramazan ayında kan bağışında gözle görülür bir düşüş yaşandığını söyledi.

“İftardan sonra kan verebilirler”

Kan bağışında yüzde 40'a yakın bir düşüş gözlediklerini belirten İsmail, "Bu her ramazan ayında yaşadığımız bir durum. Oruçlu vatandaşlardan kan alamıyoruz. İftardan sonrada insanlarda oluşan yorgunluk ve halsizlikten dolayı kan bağışı düşüyor. Bundan dolayı oruç tutmayan vatandaşlarımızdan bu dönemde biraz daha gayret bekliyoruz. Kan bağışı konusunda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Oruç tutan vatandaşlarımızın da iftardan bir saat sonra kan bağışına gelmelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağış çadırları 23.00’e kadar açık

Kızılay olarak ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını dile getiren İsmail, "Kana ihtiyaç her zaman olacak. Ramazan dolayısıyla kan bağış çadırlarımız akşam saat 23.00'a kadar açık oluyor. Sivil toplum kuruluşlarının destekleri çok önemli. Böyle destekler kan bağışını artırıyor." diye konuştu.

“Kan sürekli bir ihtiyaç”

TUYUB Başkanı Önder Akdağ da ramazan ayında Kızılay'ın azalan kan stoklarına katkı vermeyi hedeflediklerini belirtti.

Kamu yararına çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını aktaran Akdağ, "Kızılay ile işbirliği yaparak kan bağışı kampanyası yaptık. Kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmalıyız. Kan sürekli bir ihtiyaç. Özellikle ramazan ayında azalan kan bağış miktarına katkı için bugün buradayız." dedi. HABER Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pilavın tadı kaçtı
Zabıtadan öğrenci servislerine denetim
‘Beyaz Önlük’ gururu
Ayçiçeği fiyatında kriz
‘Her zaman göreve hazırız’
Dartın altın kızına üçüncülük
Okullar kan ağlıyor
Süt artık 'Dijital' edilecek
Asker Hastanesi Şehitliği’ne ziyaret
TÜ'de 'Geleceğin Müzisyenleri' belli oldu
Kadınlar için buluştular
Tekvandocularımız 4 madalyayla döndü