Asine Nine’nin ‘kimlik’ heyecanı
Edirne’de 85 yaşındaki Asine Altıdemet’in yürüyemediği için yeni kimlik kartı evinde çıkarıldı. Edirne’de evde kimlik kartı çıkarılan ilk vatandaş olarak kayıtlara geçen Altıdemet’in heyecanı ise görülmeye değerdi.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Nüfus Müdürlüğüne gelip yeni kimlik kartı çıkaramayan engelli ve yaşlı vatandaşların yeni kimliklerine kavuşmaları için oturdukları evlerine görevli memurlar gidiyor.

Sağlık raporu şartını dikkate alan memurlar, bilgisayar, yazıcı ve biyometrik veri okuyucuyu içeren donanımımı alarak hasta ve yaşlıların evinde işlem yapıyor. İşlemleri yapan memurlar, daha sonra hastanın eski kimliğini alarak geçici kimlik belgesini hastaya teslim ediyor. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları Ankara’da nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünde basılıp, PTT aracılığıyla bir hafta içerisinde eve teslim ediliyor. Vatandaşları yeni kimlik kartı çıkarması için PTT’ye 22 lira 50 kuruş yatırması gerekiyor.

Asine Altıdemet, evde yeni kimlik kartı uygulaması esnasında duygulanarak memurlara teşekkür etti.

Asine Altıdemet’in kızı Havva Kurt, annesine baktığını ifade ederek, “Annem evden çıkmadığı için nüfus müdürlüğüne başvurduk. Onlarda bize valiliğe başvuruda bulunacağımızı söylediler. Ya da bir mahkemeye başvurmamız gerektiğini söylediler. Mahkeme çok uzun süreceği için aneminde tabii ki ihtiyaçları var. 15 gün bekledik ve bugün işlem gerçekleşti. Çok mutluyuz. Allah razı olsun vali beyden” dedi.

Asine Altıdemet, iki kızıyla birlikte işlemlerin ardından hatıra fotoğrafı çektirdi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kırkpınar'ın şampiyonuna 51 bin TL
“Türkiye’de eğitimin karnesi zayıf”
Çeltikte otla mücadele başladı
EKK Kadın Meclisi’nde yeni dönem
Kokusu Uzakdoğu'yu aştı
Doktoru darbedenlere hapis cezası
Gurbetçi için ekstra önlem
Toplama kampında hayatını kaybetti
Bilar’dan yeni kitap
Filiz Okulları’na TEMA’dan kurum sertifikası
'Herkes İstanbul seçimine kilitlendi'
Meslek Yüksekokulu’nda ‘mezuniyet’ heyecanı