Asine Nine’nin ‘kimlik’ heyecanı
Edirne’de 85 yaşındaki Asine Altıdemet’in yürüyemediği için yeni kimlik kartı evinde çıkarıldı. Edirne’de evde kimlik kartı çıkarılan ilk vatandaş olarak kayıtlara geçen Altıdemet’in heyecanı ise görülmeye değerdi.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Nüfus Müdürlüğüne gelip yeni kimlik kartı çıkaramayan engelli ve yaşlı vatandaşların yeni kimliklerine kavuşmaları için oturdukları evlerine görevli memurlar gidiyor.

Sağlık raporu şartını dikkate alan memurlar, bilgisayar, yazıcı ve biyometrik veri okuyucuyu içeren donanımımı alarak hasta ve yaşlıların evinde işlem yapıyor. İşlemleri yapan memurlar, daha sonra hastanın eski kimliğini alarak geçici kimlik belgesini hastaya teslim ediyor. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları Ankara’da nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünde basılıp, PTT aracılığıyla bir hafta içerisinde eve teslim ediliyor. Vatandaşları yeni kimlik kartı çıkarması için PTT’ye 22 lira 50 kuruş yatırması gerekiyor.

Asine Altıdemet, evde yeni kimlik kartı uygulaması esnasında duygulanarak memurlara teşekkür etti.

Asine Altıdemet’in kızı Havva Kurt, annesine baktığını ifade ederek, “Annem evden çıkmadığı için nüfus müdürlüğüne başvurduk. Onlarda bize valiliğe başvuruda bulunacağımızı söylediler. Ya da bir mahkemeye başvurmamız gerektiğini söylediler. Mahkeme çok uzun süreceği için aneminde tabii ki ihtiyaçları var. 15 gün bekledik ve bugün işlem gerçekleşti. Çok mutluyuz. Allah razı olsun vali beyden” dedi.

Asine Altıdemet, iki kızıyla birlikte işlemlerin ardından hatıra fotoğrafı çektirdi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

2 Ay Önce Evlenmişti
Öğrenciler cumhuriyet için aynı sahnede
‘İyi tarihçi şüpheci olur’
Hurdaya dönen araçtan yarasız çıktı
Musulça’ya cem evi
71 işletmeye 438 bin TL ceza
Keşan'da sahte tutanak iddiası
Saraçlar’da Atatürk
Köprü eleştirisine ilginç yanıt
"Buğdaylı fişekle" domuz mücadelesi
"Dünya Palyatif Bakım Günü" programı
ESTAB'tan Saros Tematik Turizm Haritası