ETUS’ta 65 yaş üstü yoğunluğu
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi(ETUS)’nde günlük, ücretsiz seyahat eden 65 yaş üstü vatandaşların sayısı dudakları uçuklattı. Verilere göre haftanın 6 günü, ortalama 7 bin 65 yaş üstü ve engelli, ETUS’u kullanarak şehiriçi ulaşımından ücretsiz faydalanıyor. Cuma günleri Ulus Pazarı nedeniyle bu rakam yaklaşık 8 bine çıkıyor.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

65 yaş üstü vatandaşlar kentiçi ulaşımını yönetmeliğe göre ücretsiz yapıyor. Edirne’de ETUS’u ücretsiz kulanan 65 yaş üstü vatandaşların sayısı ise bir hayli fazla.

ETUS Başkanı Hakan Giyik, günde ortalama 55 bin kişinin ETUS’u kullandığını ifade ederek, “186 aracımız aktif olarak çalışıyor. Günde yaklaşık 25 bin öğrenci indirimli olarak ETUS’u kullanıyor. Toplam günde yaklaşık 55 bin kişi ETUS’tan faydalanıyor. 65 yaş üstü ve engelli sayısı ise Cuma günleri hariç 7 bin kişi civarında. Cuma günleri ise Ulus Pazarı’ndan dolayı bu sayı 8 bine ulaşıyor. Çok sıkıntı içindeyiz. Bizim sadece 65 yaşı taşıdığımız yolcu rakamından çoğu sıkıntımızı giderebiliriz bunu yetkililer biniş başına esnafa yansıtsa, 65 yaşında olan vatandaşında emekli maaşına ulaşım ücreti olarak maaşını fazlalaştırsa hiç bir sıkıntı ne esnaf tarafında ne de vatandaş tarafında kalmayacak. Biz ayda kooperatif olarak ücretsiz olarak taşıdığımız vatandaşlarımızdan 550 bin lira zarar ederken, bize bu vatandaşlarımızdan destek olarak yansıyan 144 bin lira bu rakam iyileştirilmediği sürece veya biniş başına destek verilmediği sürece bu esnaf Türkiye genelinde sıkıntı yaşamaya devam edecektir. Bizim bu anlamda çalışmalarımız var ama 2014 yılından bu yana bir sonuç alamadığımız söz konusudur” dedi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Roller değişti
Trakya Birlik'ten ortaklarına dev ödeme
Pedallar arılar için
Edirne de Atabarı oynayacak
“Parlamenter sisteme geri dönülecek”
“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Ramazan’da kan bağışı azaldı
Kızılay'dan sıcak yemek yardımı
Nisan’da 391 konut satıldı
Edirne Kent Müzesi ücretsiz
Vali Canalp'e özel teşekkür
Doğurganlık hızına fren