‘İftarın üstüne sigara bayıltabilir’
Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, iftardan hemen sonra sigara içilmesinin normalden daha zararlı olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Dr. Öğr. Üyesi Pehlivan, “Ramazan’da Sağlıklı Beslenme” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, oruç tutan vatandaşların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Oruç tutan vatandaşların tam tahıllı ürünleri tüketmesi gerektiğini ifade eden Pehlivan, “Tam tahıllı ürünleri öneriyoruz. Bunların yanında çorbalı, zeytinyağlı sebze yemeğinin yanında yağsız etli bir ürün tercih ederlerse çok daha iyi olur. Yanında sebzeler, meyveler olursa daha iyi bir öğün olur. Yoğurt önemlidir. Süt de tercih edebilirler. Yapılan çalışmalarda bireylerin kalsiyum tüketimlerinin çok daha azaldığına dair veriler var. Ondan dolayı sağlıklı olan süt ürünlerini, günde en az 2-3 porsiyon, az yağlı olmak şartıyla, iftardan sahura kadar düzenli bir şekilde tüketilebilir” dedi.

Pehlivan, oruç tutan kişilerin baş ağrısı, yorgunluk, hazımsızlık gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabildiğini dile getirdi.

“Bol sıvı tüketilmeli”

Bu rahatsızlıkların sağlıklı beslenerek önüne geçilebileceğini anlatan Pehlivan, “Sıvı tüketimlerinin artırılması, basit şekerleri daha az içeren ürünlerin tercih edilmesi, bol posalı yiyeceklerin tercih edilmesi orucun neden olduğu sağlık sorunlarını engelleyebilir. Çok yoğun ve hızlı yemek de bir sorun oluşturuyor. Onun için de yavaş yemek ve çiğnemek hem doygunluk, hem de hazımsızlığı önlemek için çok önemlidir. Hafif yürüyüşler de iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

Tütün ürünlerinin her türlüsünün insan sağlığına zararlı olduğunu da vurgulayan Pehlivan, özellikle iftarın hemen ardından sigara içilmesinin büyük zararlar doğurabileceğini ifade etti.

“Uzak durulması gerekli”

Tütün ürünlerinin oksijenlenmeyi düşürdüğü ve sağlık açısından birçok kanserojen madde içerdiği için kullanılmasının zararlı olduğunu belirten Pehlivan, şöyle devam etti:“Buna rağmen tüketiliyorsa oruç açtıktan birkaç saat sonra tüketilebilir ama bu da doğru değil. Biz kesinlikle sigara ve nargile tüketimini önermiyoruz. Hiç kullanılmaması gerekir. Sigara ve nargile sağlığa zararlıdır. Vücudumuz zaten uzun bir açlıktan çıktıktan sonra birden bire strese girebiliyor. Dengesinde biraz değişiklikler meydana gelebiliyor. Üstüne de bir sigara yakılmasıyla, zaten oksijen giriş miktarının azalmasıyla beraber bu stres çok daha yükselebiliyor ve sağlığımıza çok daha zarar verebiliyor. Bu nedenle sigara tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz. Baygınlıklar, halsizlikler yaşanabiliyor. Oruç açılmasının ardından hemen sigara tüketilmesi sağlık açısından uygun değildir. Tüketenlere de hiç tüketmemelerini öneriyoruz.” Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı