Çevreci tüketime 5D felsefesi
Sıfır Atık projesi kapsamında ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılan ilkokul öğrencileriyle atölye çalışmasında bir araya gelen TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, öğrencilerin çevreci tüketim alışkanlığı kazanmaları için 5D felsefesini anlattı.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan Sıfır Atık Projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 4’üncü sınıf ilkokul öğrencilerini temel alan, çevre farkındalığı yaratmak amacıyla düzenlediği Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılan öğrencilerle bir araya geldi.

Doğa bilinci ve çevre farkındalığı yaratmak adına lider çocuklarla Tarım İl Müdürlüğü konferans salonunda buluşan TEMA gönüllüleri çevreci öğrencilerle atölye çalışması yaptı.

Çevreci tüketim için 5D!

Öğrencilerin çevre dostu tüketim alışkanlığı edinebilmeleri amacıyla yaptıkları çalışmanın önemli olduğunu söyleyen TEMA Vakfı İl Temsilcisi Çoğal, “TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik düzenlediği hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılarak öğrencilere sıfıratık konusunda eğitim ve atölye çalışması düzenledik. Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocuklarımızın doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıkları ve atık yönetimi ile ilgili konularda farkındalık kazanmasını amaçlıyoruz. Bu eğitim ile çocuklarımızı 5D olarak tanımlanan aşamalı bir atık yönetimi felsefesi ile tanıştırıyoruz. 5D Felsefesi: 1-Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme, 2- Daha Az Tüket, 3- Değerlendir ve Yeniden Kullan, 4- Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan, 5- Dönüştür ve Doğaya Geri Kazandır gibi tüketim ilkelerinden oluşuyor. Çocukların 5D ile ‘Sıfır Atık’ kavramlarını tanımalarını ve atık oluşumunu nasıl engelleyeceklerini fark etmelerini hedefliyoruz. İlk etapta Ankara’da başlayan Sıfır Atık Eğitim Projesi’ni tüm Türkiye’de yaygınlaştırıp çok daha fazla çocuğa eriştirmek için genel merkez düzeyinde çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı