'Ne kul hakkı, ne maaş yeme derdindeyiz'
Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, belediyenin personel sayısında bir fazlalık olduğunu bu nedenle yaşanan sıkıntılarla ilgili, “Bütçenin %40’ına ulaşmak için, belediyenin sağlığı için, kalan işçilerimizin maaşlarını ödeyebilmek için %40 bütçeyi geçmemesi lazım. Yaptıklarımız bu nedenledir. Maaşlarımızı 1 gün önceden ödedik. 2 aydan bu yana maaşlar zamanında ödeniyor. Ne kul hakkı, ne de maaş hakkı yemenin derdindeyiz” dedi.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Helvacıoğlu, düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu ve gerçekleştirilen belediye çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Başkanlık makamında gerçekleşen basın toplantısına,  Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla Paşayiğit Mahallesi’nde, Gıda OSB ile ilgili ÇED raporu toplantısı gerçekleştirileceği bilgisini vererek  başlayan Helvacıoğlu, “Toplantıda, basınımızla beraber Keşan Kaymakamımız, Keşan Belediyesi olarak bizler, Paşayiğit Mahallesi halkı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan Ticaret Borsamız ve İl Özel İdare temsilcilerimiz yer alacak.  Paşayiğit’te önemli bir ayağı geçmiş olacağız. Bu toplantının öncesinde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Keşan Ticaret Borsası başkanlarımızla birlikte Keşan Belediye Meclisimizden Şafak Uslu, Ezine OSB bölgesini bilgilenme amacıyla ziyaret edecektir.” dedi.

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin ertelenen genel kurul toplantısının 26 Mayıs 2019’da yapılacağını belirten Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi ile Erikli Kooperatifi’nin birleştirilmesi hep konuşulurdu. Yeni dönemde Erikli Kooperatifimizin Keşan Belediyesi’yle beraber çalışabilmesi için ilk yıl Kooperatif Başkanı, Keşan Belediye Başkanı olacak. İl Genel Meclis Üyemiz İsmail Keleş’in de başkan yardımcısı olarak yola devam etmesini planladık. Bizler yönetimde yer alacağız, mevcut yönetici arkadaşlarımızdan 3 kişi de bizim yönetimimizde yer alacak. Kooperatifin devri olana kadar beraber çalışacağız. Erikli Sahili’nde yaşayan 5000’e yakın hanemiz var. Hepsinin genel kurula gelmesi için basın aracılığıyla çağrıda bulunuyorum.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu, “İnşallah bu sene Erikli ve Yayla’da daha düzenli çalışmalar yapılacak. Bayrama sahillerimiz de hazır. Yayla Sahili’nde oturan vatandaşlarımızın ezan sesini duyma ile ilgili istekleri vardı. İlçe Müftülüğümüz ile yaptığımız koordine ile bu isteklerini yerine getirdik

Erikli girişinde yaz döneminde Roman vatandaşların kullandıkları yaşam alanı ile ilgili de düzenleme çalışmaları yaptık.” dedi.

Kira ve su borçları ile ilgili ciddi tedbirler aldıklarını aktaran Helvacıoğlu “Keşan Belediyesi’nin 25 milyon TL olan alacağı için ciddi adımlar atıyoruz. Tebligatlar gidiyor ve vatandaşlarımıza süreler veriyoruz. Sonrasında hukuksal süreç çalışmalarımızı yapıyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz şeffaflık ve doğruluk sözünü tutuyoruz. 2x2:4 diyen bir belediye olacağız. Kime ne verdiğimizi, nasıl harcadığımızı tüm hemşerilerimizle paylaşmayı sürdüreceğiz.

 Keşan’da ve Erikli’deki umumi tuvaletlerin anahtarlarını su paraları ödenmediği ve kira sözleşmeleri olmadığı için istedik. Bir parti genel sekreterimizin işlettiği tuvaletimizde 17 bin 982 TL su borcu var. ‘Git Sen Orda Dur’ modeliyle bir işleyiş söz konusuymuş. Bu yöntem bize uygun değil.  İhale yapılacak ve sorunlar çözülecek. İçerilerinde de düzenleme çalışması yapacağız.” diye açıklamalar yaptı.

“1 ayda 700 bin TL kâr”

Helvacıoğlu, devamla, “Alım satımda belediyemiz 1 ayda 700 bin TL kâr elde etti. Geçen yıl bastırılan imsakiye ile bu yıl bastırılan imsakiye arasında 3 katı fiyat farkı var. Belediyede artık her şey tasarruflu şekilde yapılıyor. Her şey ihale ve teklif usulüne göre yapılıyor. Esnaflarımızın yaptıkları iş karşılığında ödeme aldıkları gün de artık belli.

 Anafartalar İlkokulu’ndan Keşan Şehirlerlerarası Otobüs Terminali’ne kadar olan ana arterimizi gidiş-geliş olacak şekilde yapacağız. Bununla ilgili ihale hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. Keşan trafiğini rahatlatma adına bu çalışmamızı yapıyoruz. Estetik açıdan güzel olan bir uygulama ile Tepe Mezarlığı’nın duvarlarında çiçeklendirme çalışması yapacağız. Bayrama kadar bu çalışmayı yapmak istiyoruz.” dedi.

“Temalı iftarlar yapılacak”

Helvacıoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“8 gün çadırımız meydanda kaldı. Şimdi bu çadırı kaldırıyoruz. Yağmur nedeniyle iftarlarımıza mola veriyor, sonrasında temalı iftarlar ve mahalle iftarları gerçekleştireceğiz.  Paşayiğit ve İzzetiye Mahallelerinde iftarlarımız olacak.

19 Mayıs’ta Atatürk’ümüzün Samsun’a çıkışının 100. yılı. Çok anmalı bir yıl. Ayrıca Milli Mücadelenin de 100. yılı. Kortejimiz olacak. Sabah başlayan program akşam Cennet Bahçesi’nde gece 23.00’e kadar sürecek. Programlarımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.

“Halk Ekmek’e 19 kişi almışlar şu an 5 kişi var”

Belediyenin maaş ödeyemez bir yapısı var. Kanun, ‘Bütçenizin en fazla %40’ını personeline ayırınız.’ diyor. Bizim bütçenin %50’sini geçmişiz ve kanunen suç işliyoruz. Maaşları ödeyemez hale gelmişiz. Bütçenin %40’ına ulaşmak için, belediyenin sağlığı için, kalan işçilerimizin maaşlarını ödeyebilmek için %40 bütçeyi geçmemesi lazım. Yaptıklarımız bu nedenledir. Maaşlarımızı 1 gün önceden ödedik.  Ne kul hakkı ne de maaş hakkı yemenin derdindeyiz. Ama mazbata alırken bile eleman alınan belediyede o kadar çok yük olunmuş ki, çalışan işçilerimizin hakkını korumamız gerekiyor. Halk Ekmek’e 19 kişi almışlar şu an 5 kişi var. 5 kişi de maaşını alamayacak. Çünkü 32 mülkü olan Halk Ekmek, 2020 kiralarını almış, SSK ve Vergi Dairesi’ne 1 milyon TL borç var. Gelecek para da yok. Şirket zarar ediyor.  Yatırılan vergilerinizin parasını korumak için tedbir alıyoruz.  Biz Keşan Belediyesi’ni en iyi şekilde yönetmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Halka hesap vermeye devam edeceğiz.

Keşan Belediyesi en fazla 1 yıl içinde en iyi yere gelecek. Yoğun bakımda olan belediyemizi önce hasta odasına alacağız, sonra da taburcu edip sağlıklı hala getireceğiz. Bazı işlerimizin gecikmesinin nedeni bu şekildedir. Bütün ekiplerimiz çalışıyor, projelerimiz hazırlanıyor.”

Helvacıoğlu, Başkan Yardımcısı Nuran Uslu’nun Ankara’da bakanlıklarda görüşmeler yapacağını ifade ederek,  “TOKİ, Spor Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası’nda görüşmelerde bulunacak. Kendisi Keşan’a hayırlı haberlerle gelecek. 35 gün oldu, vatandaşımızdan sonra yatıyor, onlardan önce kalkıyoruz.” ifadelerine başvurdu.

Mustafa Helvacıoğlu, Ramazan Ayı’nın son 15 gecesinde “Ramazan Eğlenceleri” yapılacağını dile getirdi ve bu etkinliklere tüm Keşan ve bölge halkını davet ederek haftalık basın açıklamasını tamamladı. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı