'Beklenen rezervasyon gelmedi'
Keşan'da turizm sektöründe faaliyet gösteren seyahat acentesi sahibi Uğurcan Urgan, dövizdeki dalgalanma nedeniyle Ege ve Akdeniz bölgelerine yurtdışından talep geldiğini ifade ederken, bu nedenle Saros Körfezi'ne bu yıl daha fazla tatilci gelmesini beklediğini söyledi.
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Urgan, döviz kurlarındaki dalgalanmanın turizm sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Dövizdeki artıştan dolayı eskisi gibi yurtdışı turlarına rağbet olmuyor. Pasaport ve vize çıkarmayı ekstra masraf olarak gören insanlar da, yurtiçi turlarına yöneliyor. Yurtiçi turlarının artmasından memnun olanlar da var. Bizim için değişen durum fiyatlar oldu. Dövizin artması ile birlikte bizim masraflarımız da artıyor. Anlaşmalarımız bu fiyatlara göre şekilleniyor. En basit örneği ise konaklama fiyatları. Tüketici de bu artışı haklı olarak sorguluyor. Tüketici de haklı biz de haklıyız. Elektrik su doğalgaz personel gibi maliyetler sürekli artıyor fakat karlar sabit kalıyor." dedi.

Ege ve Akdeniz bölgelerine yurtdışından gelen taleplerin artığına da dikkat çeken Urgan, Saroz Körfezi'ne de özellikle İstanbul’dan yerli turistin gelmesi yönünde beklentileri olduğunu belirterek, "Ege ve Akdeniz otelleri bu sene yurtdışından çok iyi rezervasyon alıyor. Aralık sonu Ocak ayı başında Ege ve Akdeniz otelleri için erken rezervasyonlar almamız gerekirken, beklediğimiz rezervasyonları alamadık. Fakat bunu hemen kötü olarak algılamamak gerekir. İnsanlar beklemede de olabilir. Ortalama 1 haftalık tatile giden birisi 3 bin 500 lira ayırıyorsa, şuan bu rakam artmış durumda. Bu durum başka bir sonuç doğuracak. Bu sene benim düşünceme göre, Saros Körfezi'nde bayramla birlikte ciddi bir rezervasyon olabilir. Ege ve Akdeniz’e gidemeyecekler, Saros Körfezi'ni tercih edecek. Özellikle İstanbul’dan bölgemize çok fazla yerli turist gelmesini bekliyorum. Erikli, Yayla ve Enez yoğun turist alacak, hazırlıklar bir an önce yapılmalı." diye konuştu.

Urgan, şöyle devam etti: "Ramazan Bayramı’nın uzun olması sezonu başlatacak. Fakat arada okulların devam etmesi biraz sakinlik yaratacak. Okulların tatile girmesiyle sezon yine canlanacak. Aslında net olarak şunu söyleyebilirim ki, sezonu ekonomi belirleyecek. Şu an genel olarak görülen ekonomik sıkıntının çözülmesinin en kestirme yolu turizm. Turizme verilecek destek, ekonominin kalkınmasında önemli rol oynayacaktır.

Kurban Bayramı’ndan sonra okulların açılmasıyla sezonun son bulacağını düşünüyorum. Olur da sezon sonunda ekonomi biraz iyileşirse, o zaman sezon ekim ayına sarkabilir. Yine de ekonominin toparlanması için biraz zamana ihtiyaç var. Bu süreçte karamsarlığa kapılmak doğru değil. Diğer turizmci arkadaşlarım da yurtdışı konusuna bu sene pek talep olmadığını söylüyor. Aslında vatandaş bu durumu artıya çevirip, kendi ülkesinin güzelliklerini de görebilir. Karadeniz ve Doğu turlarına ağırlık verilebilir. Dövizdeki bu artış da aslında 300-350 lira olarak fark ediyor. Bu fark için de tatilden ödün vermek çok doğru bir fikir değil. Umarım güzel bir sezon geçiririz."  HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı