“DSİ’nin niyeti yok”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, DSİ’nin Meriç Nehri Rekreasyon Alanı projesini yapmaya niyetinin olmadığını söyledi.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2019, Çarşamba 07:04
Haberleri

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sen bu işten sorumlu kurum olarak bir çalışma yapacaksın. Dosya hazırlayacaksın. Bir proje hazırlayıp Bakanlar Kuruluna sunacaksın. Onlarda ‘uygundur ve uygun değildir’ der. Ama bu hazırlığı sen yapacaksın. Yani belediye yapmayacak” dedi.

Yenigün Gazetesi, Başkan Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Gürkan ziyarette, belediyenin Edirne Karaağaç Yakın Çevresi Rekreasyon Alanı Peyzaj Konsept Projesi hazırladığını, DSİ’nin projenin yapımına izin vermediğini söyledi. DSİ’nin Meriç ve Tunca taşkın sahalarını bugünün teknolojisiyle değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Gürkan, DSİ’nin Meriç Nehri Rekreasyon çalışmasını yapmaya niyetinin olmadığını aktardı.

Meriç ve Tunca nehirlerinin taşkın sahası ile ilgili DSİ’nin  Bakanlar Kuruluna bir çalışma sunmadığını belirten Gürkan, “Bizim bu bölge, 1958 yılından beri taşkın sahası. 1934 yılında çok sert bir çıkan taşkın kanunu var. Bir çok insan yargılandı o yüzden. 1958’de seddeler yapıldığında Sarayiçinden başlayarak bütün Tunca ve Meriç Nehirlerinin tarafı taşkın sahası ilan edilmiş. Taşkın sahalarının olduğu alanda DSİ’nin bilgisi olmadan bir fidan bile dikemezsiniz. Bir bina yapamazsınız.

Hiçbir şey yapamazsınız. O yüzden Edirne’mizin üzerinde bir kabus bu. Taşkın sahası. Teknoloji değişti, her şey değişti. Bu taşkın sahasını 1958 yılındaki mantıkla mı idare edeceğiz. Bu konuyu ben değerlendirmeyeyim, uzmanlar değerlendirsin. Belki bizim bu sahayı büyütmemiz gerekecek. Kanallar yaptık taşkını önlemek için belki de küçültmemiz gerekecek. Bir değerlendirsinler. Sadece bugünkü teknoloji ve şartlarla değerlendirilsin. Bakanlar Kurulu kararı olduğunu ve değiştiremeyeceklerini söylüyorlar ama Bakanlar Kurulu da teknik bir kurul değil ki. Durup dururken ‘Şu Edirne’nin taşkın sahasını değiştirelim’ demezler.  Sen bu işten sorumlu kurum olarak bir çalışma yapacaksın. Dosya hazırlayacaksın. Bir proje hazırlayıp Bakanlar Kuruluna sunacaksın. Onlarda ‘uygundur ve uygun değildir’ der. Ama bu hazırlığı sen yapacaksın. Yani belediye yapmayacak. Belediyenin görevi değil, yetkisi de yok zaten. Anlatamıyoruz biz bunu. Ama maalesef Edirne’den hiç kimse ağzını açıp tek kelime etmiyor. DSİ taşkın hesaplarını 500 yılda bir olur diye yapıyor. Bunun önlemini almak senin görevin. Hep su akacak Edirneli bakacak mı?” dedi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı