‘Kuş katili RES’
Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, Istrancaların kuşlar için göç yolu olduğunu belirterek, “Alt Sahradan kalkan bir kuş İstanbul boğazı ve Kırklareli Istranca ormanlarını kullanarak bu darboğazdan geçerek Avrupa’ya ulaşıyor. Kuşların yoğunlaştığı bu darboğaza inşa edilecek her bir RES kuş katili olacaktır” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İnceleme Değerlendirme Komisyonuna önemli çevre dernekleriyle birlikte katıldıklarını belirtti. Istrancalarda yapılmak istenen RES’lerin tehlikelerinin konuşulduğu toplantıda Çidem, Istranca ormanlarının kuşlar için göç yolu olduğunu hatırlattı.

“Istrancalar yalnız değil”

İDK toplantısına Trakya bölgesi adına Doğa Derneği, ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu ve Simurg Kuş Yuvası Derneği temsilcileri katıldı. Toplantı hakkındaki bilgileri paylaşan Çidem, şu ifadeleri kullandı: “RES Anatolia Holding A.Ş. tarafından yapılması planlanan Elmacık Rüzgar Enerji Santrali (19 Adet Türbin) projesi inceleme değerlendirme komisyon toplantısında ÇED raporunu düzenleyen firma olan Savra Mühendislik Ltd. Şti tarafından yapılan sunumun ardından söz alan yaşam savunucusu dostlarımız dosyada ve bölgeyle ilgili eksiklikleri komisyona sundular.

Kuşlar hakkındaki bilgiler eksik

Doğa Derneği, ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu, Simurg Kuş Yuvası Derneği adına katılımcılar Aktardıkları bilimsel ve hukuksal verilerde nesli küresel ölçekte azalmakta olan Şah kartal için, sadece tek bir satır olarak IUCN’e göre koruma altındaki Şah Kartal diyecek kadar konunun derinliğinden, öneminden çekindikleri ortada. Sunumlarında yarasalar için ise Chiropteradan türler yer almaktadır diyerek konu hakkında eksiklikleri ortadadır. Kurulması planlanan 19 türbinden sadece 2 tanesi ormanlık alana denk geliyormuş, diğerleri ‘’otlu alanlara’’ geliyormuş. İDK toplantılarında ve ÇED raporlarında ilk defa otlu alan diye bir vejetasyon tipi raporda yer almış. Sunumu yapan biyolog canlı türlerinin bilimsel/ Latince adlarını telaffuz etmekte zorlandığı ortada”

“Yarasaların telafisi olmayacak”

Sunumun ardından söz alan Simurg Kuş Yuvası Derneği Başkanı Alaz Uslu, Istrancaların doğa ve kuşlar için vazgeçilmez olduğuna dikkat çekerek, şunları açıkladı: “İnşaat mühendisi olarak faaliyet göstermekte olduğum meslek hayatımda RES şantiyesi tecrübesi olan bir mühendisim. Konu sunumda da belirtildiği gibi sadece türbinin inşaa edileceği noktadaki mevcut ağaçların kesilmesi olmamalı, bunu buradaki herkes biliyor ama dile getirmiyor. Bu inşaatta türbinlerin kapladığı alanlar, interkonekte sisteme bağlantılar, yan yollar, geçici inşaat alanları, türbinlerin kanatları ve emniyet ışıklarının etkisi, çıkan titreşim ve gürültü ile daha yolun başında katliam baş edilemez seviyelere ulaşıyor. Bölgede Istıranca meşesinin yoğunluk kazandığını biliyoruz. Yaprak döken ağaçlardan oluşan vejetasyon son derece nemli bir orman yaratıyor. Bu ormanda ise neme bağlı olarak çok ciddi böcek yoğunluğu mevcut. Ekosistemlerde tozlaşmada ve böcek yoğunluğunun kontrolünde önemli görev alan yarasa popülasyonları mevcut. Bu bölgede, Kofçaz ilçesinde bulunan mağaraların yanı sıraDupnisa ve Koyunbaba Mağaraları yarasa popülasyonları için çok önemli habitatlar. Istranca ormanlarının da içinde bulunduğu bölgede rekor rakamlarda 27-28 tür yarasa yaşıyor. Bu noktaya yapılacak RESlerin 1 yılda öldüreceği yarasanın telafisi olmayacaktır. ÇED raporlarında hala yarasa konusunda eksiklik devam ederken bu raporun onaylanması düşündürücü olacaktır”

Çidem, RES’lerin kuşların uzun mesafeleri süzülerek aşmalarını tehdit ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Bölge ayrıca rüzgar enerjisini paraya çevirmeye yarayan RESler kadar kuşlar için de önemli. Buradaki rüzgar rejimi göç eden kuşların uzun mesafeleri süzülerek aşmalarını sağladığı için çok önemli. Türkiye coğrafik olarak Asya ve Afrika ile Avrupa’yı birbirine bağlıyor. Alt Sahradan kalkan bir kuş İstanbul boğazı ve Kırklareli Istranca ormanlarını kullanarak bu darboğazdan geçerek Avrupa’ya ulaşıyor. Kuşların yoğunlaştığı bu darboğaza inşa edilecek her bir RES kuş katili olacaktır.

“Istrancalara RES olmaz”

Dünya Kuşları Koruma Kurumu Birdlife Türkiye Ortağı Doğa Derneği Şah kartalın üreme noktalarını ve beslenme alanlarını çıkarmıştır haritayı komisyona sunduk. Sıfır Yok Oluş Bölgesi ve Başka Yerde Olmayanlar sınıflandırmasında Dünyada önemli bölgeler içinde yer alan bu bölge korunmalıdır. Rüzgar türbinleri döndükleri zaman rüzgar rejimini bozup küresel ısınmayı tetikleyici özellik göstermektedir, hava akımını bozmaktadır dedim. Çalışır halde bir türbin kendini hava akımına bırakmış bir kuşu oluşturduğu girdap/ vorteks ile içine çekip kuşları ya da yarasaları doğramaktadır. Son zamanlarda İdari yargı ormanlık alanlara RES kurulmasını iptal etmiştir. Buna en son örnek Kırklareli Dereköy-Karadere-Şükrüpaşa ve Küçükyayla bölgesinde açılmış davalardır. Sonuç olarak bilim ve hukuk Istranca ormanlarına RES kurulumuna sakıncalıdır. Diyerek itiraz ettikleri noktaları bizler adına, Istrancalar adına, Kuşlar adına Bakanlık ve İlgili firma temsilcilerine aktardılar. Istrancalardaki yaşam alanlarının korunması için verdikleri destekten dolayı bölgemiz adına, Kuşlarımız adına, Doğamız adına verdikleri destekten dolayı Doğa Derneği, ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu, Simurg Kuş Yuvası Derneği’ne ve Istranca dostları Tuba Kılıç, Alaz Uslu ve Hüseyin Volkan’a teşekkür ediyorum” Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı