‘Borçsuz çiftçi yok!’
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, tarımda yüksek girdi maliyetlerinin üreticilerin belini büktüğünü söyledi. Çiftçilerin zor günler geçirdiğini ifade eden Arabacı, “Edirne’de çiftçilerin en az yüzde 90’ı borçlu. Borcu olmayan çiftçi yok diyebilirim” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Dünya Çiftçiler Günü, Edirne Ziraat Odası Başkanlığınca düzenlenen programla kutlandı.

Program kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından Edirne Ziraat Odası’nda üreticilerinde katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Çiftçilerin gününü kutlayan Ziraat Odası Başkanı Arabacı, tarımdaki yüksek girdi maliyetlerinden dert yandı.

Arabacı, geçen günlerde 2019 için açıklanan 1350 liralık buğday alım fiyatını yetersiz bulduğunu söyledi.

“Buğday fiyatı yetersiz”

Fiyatın beklentileri karşılamadığını ifade eden Arabacı, Çünkü gübreye, ilaca, mazota ve diğer girdilerde yüzde yüze yakın artış yaşandı, ancak buğdaydaki artış yüzde 29’da kaldı. Bizim beklentimiz buğdayın kilogram fiyatının 1600-1700 lira civarında olmasıydı. Çiftçinin ayakta kalabilmesi için bu rakamların olması gerekiyordu ancak bu rakamlar üreticiyi sevindirirdi. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı. Biz bakanlığımıza buradan tekrar sesleniyoruz. Bir düzenleme yapılırsa üreticimiz sevinecektir” şeklinde konuştu.

İthalata tepki gösterdi

Arabacı, tarım ürünlerinde sıfır gümrükle ithalat yapılmasına da tepki gösterdi.

İthalat yapılmasına karşı olmadıklarını belirten Arabacı,şöyle devam etti:

“İthalat olsun ancak bunun belli bir oranda olması lazım. Çiftçinin ürünün değerinin düşmesini engellemeliyiz. Edirne’de akıp giden üç tane nehrimiz var. Bununla ilgili güzel çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Sulama barajları olduğunda daha çok ürün yetiştirme şansımız olacak. O yüzden bu tarz çalışmalara ağırlık verilmeli.

“Maliyetler çok yüksek”

Girdi maliyetleri yüksek olduğu için, bazen ilaçtan bazen gübreden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bunlarda hem verim hem de kalite düşüklüğüne neden oluyor. O yüzden girdi maliyetleri belimizi büktüğünden dolayı zor günler geçiriyoruz. Edirne’de çiftçilerin en az yüzde 90’ı borçlu. Borcu olmayan çiftçi yok diyebilirim. Tam net bir rakam söylemek mümkün değil ama.”

Çeltik ekiminin sorunsuz devam ettiğini, buğdaylarında güzel bir büyüme geçirdiğini anlatan Arabacı, ayçiçeğinde bazı çeşitlerde kök hastalığı görüldüğünü de kaydetti. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı