Akgün’den Çiftçiler Günü mesajı
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün,“14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü, Atatürk’ün ‘Milli Ekonominin temeli tarımdır’ ve ‘Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız’ sözlerinden aldığımız güçle ve İktisadi kalkınmada öncü sektör olarak kabul edilen ve Dünyadaki tüm ekonomilerde birincil faaliyet sahası olan tarım kesiminin bir üyesi olmanın verdiği gururla kutluyoruz.” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2019, Çarşamba 07:00
Haberleri

Akgün, Dünya Çiftçiler Günü dolaysıyla mesaj yayınladı, mesajında, “Sağlıklı ve yeterli beslenme, yeryüzündeki her bireyin temel hakkıdır.” diyerek şunları kaydetti: “Dünya nüfusunun her geçen gün artmasına rağmen; tarım yapılan alanlar ve temiz su kaynakları giderek azalmakta, bunlara ilave olarak küresel ısınma ve iklimlerdeki değişmeler nedeniyle ülkemizde ve tüm dünyada sağlıklı gıdaya erişim günden güne zorlaştırmaktadır. Bu durum Bitkisel ve hayvansal üretimin stratejik öneminin hızla yükselmesine sebep olmaktadır.

Üretimde artışı sağlayabilmek için tarımın bilimle, teknolojiyle ve sermaye ile buluşturularak aynı tarım alanlarından daha fazla ürün alınması, üretim  miktarlarının arttırılması zorunluluk halini almıştır.

Tarım kesimindeki sorunlara bu açıdan bakıldığında önemli ve etkin teşkilat yapısına sahip kurumların gerekliliği de ön plana çıkmaktadır.

Bu Kurumlar içersinde önemli bir yere sahip olan Birliğimiz, Türkiye genelinde üretilen yağlık ayçiçeğinin yaklaşık % 20 - 30’u, Trakya bölgesinde üretilen yağlık ayçiçeğinin de % 50’ sini mübayaa etmektedir. Birliğimiz geçtiğimiz 2018/2019 hasat döneminde Trakya ve Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere 13 ile yayılmış 48 Kooperatifinde bulunan 102 alım ve hizmet noktasında, Türkiye’de  625 bin hektar alanda üretilen yaklaşık 1 milyon 350 bin ton Yağlık Ayçiçeğinden yaklaşık 277.000 ton yağlık ayçiçek tohumu alımı ve bunun karşılığında ortaklarına 682.000.000 TL ödeme gerçekleştirmiştir. Bu yıl Ayçiçeği ekim alanlarının artması verimlerde artış beklentisi nedeniyle Ayçiçeği üretim miktarının 1 milyon 500 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir. Ülkemiz için stratejik öneme sahip yağlık ayçiçek tohumu üretiminin sürdürülebilirliğinin ve ülke ihtiyacına yeter seviyeye çıkartılmasında, ekim anından hasat zamanına kadar geçen tüm süreçlerin bilfiil içinde bulunan Trakya Birlik, üretimin gerçekleşmesi için üretici ortaklarının ihtiyaç duyduğu tohum, gübre, ilaç, mazot tedariki gibi hayati üretim girdilerini ortağına kaliteli, ucuz ve uzun vadeli kredili olarak sunmakta, ortağına yıllık bazda sunduğu 250-300 milyon TL tutarında ayni ve nakdi krediler ve hasat döneminde sağladığı ürün alım garantisiyle çok önemli bir kamusal görevi de ifa etmektedir.”

Akgün, Trakya Birlik ürünlerinin kooperatifler aracılığı ile pazarlandığını belirterek bu konuda ayrıntılı bilgiler de verdi ve bütün üreticilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü en iyi dilekleri ile kutladı. Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı