Ermeni iddialarının kırılma noktaları
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Yıldırım, sözde "Ermeni Soykırımı" iddialarının Türklerin güçlenmeye başladığı dönemlerde, karşı propaganda olarak kullanıldığını söyledi.
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

TÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından "Türkiye Cumhuriyeti ile Türklere Yönelik Ermeni Propagandaları ve Gerçekler" konulu konferans düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Bülent Yıldırım, sözde "Ermeni Soykırımı" iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Ermenilerin 1800'lü yıllardan itibaren Türklere karşı Batılı ülkeler tarafından kışkırtıldığını belirten Yıldırım, "1. Dünya Savaşı'nda yaşanan bu olaylar bir sonuçtur. Emperyalist devletlerin 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin üzerine oynadığı oyunların bir neticesidir. Bunun geçmişini anlamadan bu olayları değerlendiremeyiz." dedi.

“Farklı şekillerde ortaya çıkıyor”

Sözde "Ermeni Soykırımı" iddialarının Türklerin güçlenmeye başladığı dönemlerde kullanıldığını ifade eden Yıldırım, "Ermeni iddiaları bazı kırılma noktalarında gün yüzüne çıkarılıyor. Örneğin Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra ASALA Terör Örgütü cinayetleri artmıştır. 1990'dan sonra Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Türk Cumhuriyetleri'nin kurulmasıyla Ermenistan, Azerbaycan'a saldırmış, bir milyon kadar Azerbaycan Türkü iç bölgelere kaçmak zorunda kalmış ve Hocalı katliamı gerçekleşmişti. Yine bu yıllarda PKK teröründe bir artış görüyoruz. Bu yıllarda Ermeni propagandasının arttığını ve bazı ülkelerin parlamentolarında bu soykırım iddialarını geçirmeye çalıştığını görüyoruz." diye konuştu. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirneli kredi kartını seviyor
‘Bunu onun memurları da söylüyor’
Meslek lisesi 3D kursuyla fark yaratacak
 “Bitcoin ödeme aracı olarak paradır”
Müdür Kurt’tan uyuşturucu uyarısı
Her 4 karttan 1’i Troy logolu
 ‘Yunan halkı Miçotakis gibi düşünmüyor’
Komşuya takvimle jest
Küçük kalpleriyle büyük sevgi paylaştılar
Atlar yaya gecidini kullandı
“Kentlinin taleplerine yanıt alınamadı”
Şensever’den desen yarışması