Çeltikte kritik süreç
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltik ekimi öncesi hükümetin çeltik ithalatında gümrük vergisini sıfırladığını gündeme getirdi. Gaytancıoğlu, "Çeltikte Türkiye üretimin yüzde 60’ını Edirne karşılıyor. Sadece İpsala Türkiye üretiminin yüzde 20’sine sahip. Çeltikte koruma oranı yüzde 34’tür gümrük vergisi, pirinçte ise yüzde 45’tir. Bunları iktidar sıfırladı. Satılan pirinçlerin içine neden Amerikan, Mısır, Çin pirinci katıyorlar?" dedi.
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Gaytancıoğlu, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ve yönetim kurulunu ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gaytancıoğlu, çeltikte ithalatın önünün açılmasının üreticiyi zor durumda bıraktığını belirterek, "Dışa bağımlı hale geldik. Çeltik meşakkatli ve su içinde yetişen bir ürün. Ciddi anlamda da kalitelidir. Hepsi tüketicinin istediği özellikte pirinçtir. Yerli pirinç en sevdiği üründür. Bunun içine neden Amerikan, Mısır, Çin pirinci katıyorlar? Çünkü kaliteli bir ürün.

Biz onu korumamız gerekirken tam tersine ithalat kapılarını sonuna kadar açıyoruz. Çeltikte koruma oranı yüzde 34’tür gümrük vergisi, pirinçte ise yüzde 45’tir. Bunları iktidar sıfırladı. Sıfırladığında ithal pirinç ülkeye girdiğinde buradaki üreticiye zarar veriyor. Büyük su masrafına giriyor, dünyanın en pahalı güresini, elektriğini kullanarak tarlasını hazırlıyor, o suyun sürekli olmasını sağlıyor. Birden ithalat kararnamesi çıkartırsanız ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ne 100 bin ton ithalat yetkisi verirseniz bunun da 30 bin tonu gelirse çiftçide şu anda tarlasına girecek gübre kullanacak. Gübre çok pahalı, ilaç kullanacak fiyat belli değil.

Cumhuriyet Halk Partisi, ‘Fiyatı ben bir yıl önceden açıklayacağım’ diyor. Geçen yıl çeltikte hazırladığımız fiyat 3 Lira civarındaydı. Dolar sonradan yükseldi ama çeltik fiyatı yükselmedi. İthal ettiğimiz bir üründe çiftçimizi niye mağdur ediyoruz? Bunu sürekli sorguluyoruz. Türkiye’nin bırakın çeltiği hiçbir ürün ithal edecek lüksü yoktur. Bu ithalat bedeli 8-9 milyar dolarlardan 13-14 milyar dolarlara kadar çıkıyor. Bu paranın Türk çiftçisinde kaldığını düşünürsek ve sadece 3 milyar dolarının Edirne’de kaldığını düşünürsek, 300 milyon dolar verip çeltik, 1,5 milyar dolar verip buğday, 2,5 milyar dolar verip ayçiçeği ithal ediyoruz.

Edirne bizim yaptığımız hesaplara göre 3 milyar dolarlık bir potansiyele sahip. Edirne’nin kurtuluşu aslında tarım, turizm ve kültür. Bu Edirne ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaz mı? Yani çiftçimiz 2 Lira’dan Lunasını Ronaldosunu satacağına 4 Lira’dan satsa ve markette de bunun fiyatı 5 Lira olsa. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Üreticiyi örgütlersiniz, Ziraat Odalarına yetki verirsiniz onlarda ilacını gübresini daha ucuza çünkü kâr amacı gütmüyor bu kuruluşlar, meslek örgütü. Bu şekilde yaparsınız bakın neler oluyor? Aslında ne Türkiye ne de Türkiye tarımı iyi yönetiliyor" dedi. HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti